แผนการจัดการเรียนรู้กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาป การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาป อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้กลุ่มสาระการเรี

แผนการจัดการเรียนรู้

กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาปีที่ ๓
ภาคเรียนที่ ๑ ปีการศึกษา ๒๕๕๖
ชื่อหน่วยการเรียนรู้ About me เวลา ๑ ชั่วโมง
เรื่อง My Body
____________________________________________________________________________________

จุดประสงค์การเรียนรู้
1. นักเรียนสามารถอ่านออกเสียงและสะกดคำศัพท์เกี่ยวกับอวัยวะของร่างกายได้ถูกต้อง
2. นักเรียนสามารถเขียนคำศัพท์และประโยคเกี่ยวกับอวัยวะของร่างกายได้ถูกต้อง
3. นักเรียนสามารถบอกความหมายของคำศัพท์ได้
เนื้อหาสาระ
การเรียนรู้คำศัพท์เกี่ยวกับอวัยวะต่างๆของร่างกายเราเป็นการเรียนรู้ภาษาอังกฤษเพื่อนำไปใช้ในชีวิตประจำวันได้จริงและมีประโยชน์อย่างมากเพราะเป็นเรื่องที่ใกล้ตัวนักเรียนมากที่สุด
คำศัพท์: Head, Forehead, Eyebrow, Chin, Navel, Knee, Chest, Tongue, Tooth, Hair, Ear, Nose, Mouth, Neck, Shoulder, Arm, Hand, Finger, Leg, Foot, Toe, Stomach, Eye, Back, Ankle, Heel, Bottom, Elbow.
ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน ( Warm up )
1. ครูทบทวนความรู้เดิมของนักเรียน โดยครูขอนักเรียนหนึ่งคนออกมาหน้าชั้นเรียน แล้วครูชี้ที่แขนของนักเรียนคนนั้น แล้วถามนักเรียนในห้องว่า What is this? ให้นักเรียนในห้องตอบพร้อมกันแล้วครูก็ชี้ที่อื่นๆอีก ซึ่งมีคำศัพท์คือ Arm แขน
Eye ตา
Mouth ปาก
Hand มือ
Nose จมูก



ขั้นนำเสนอ ( Presentation )
1. ครูติดโปสเตอร์รูปภาพอวัยวะต่างๆของร่างกายบนกระดาน
2. ครูชี้รูปภาพส่วนต่างๆของอวัยวะของร่างกายแล้วให้นักเรียนอ่านตามครูและอ่านพร้อมกัน
3. ครูแจกชีทเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes ให้นักเรียนอ่านพร้อมๆกัน
4. ครูเปิดเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes ให้นักเรียนฟังแล้วให้นักเรียนร้องพร้อมกันและทำท่าทางประกอบเพลง
เนื้อเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes
Head and shoulders , knees and toes, knees and toes.
Head and shoulders , knees and toes, knees and toes.
Eyes and ears and mouth and nose.
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
knees and toes.
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
knees and toes.
ขั้นฝึก ( Practice )
ให้นักเรียนเล่นเกมโดยอ่านคำศัพท์ที่ครูชี้ในโปสเตอร์ ให้นักเรียนแย่งกันตอบ ใครยกมือก่อน คนนั้นจะได้อ่านและได้คะแนน ถ้าอ่านผิด ก็เริ่มเล่นใหม่

ขั้นการใช้ภาษา ( Production )
1.ให้นักเรียนวาดภาพคนและเขียนคำศัพท์แสดงส่วนต่างๆของร่างกายลงในกระดาษที่ครูแจกให้
2.ให้นักเรียนอ่านออกเสียงคำศัพท์ที่ได้วาดไปในข้อที่ 1
ขั้นสรุป ( Wrap Up )
1. ครูทบทวนคำศัพท์ เกี่ยวกับส่วนต่างๆของร่างกายโดยการสุ่มถามนักเรียนทีละคน
2. ครูเปิดเพลงและให้นักเรียนช่วยกันร้องเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes อีกครั้งพร้อมทำท่าประกอบด้วย
3. ครูและนักเรียนเฉลยแบบฝึกหัดร่วมกัน



สื่อการเรียนรู้
1. โปสเตอร์รูปภาพอวัยวะร่างกาย
2. ชีทเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes
3. วิดีโอเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes
4.ใบงานเติมคำศัพท์ลงในช่องว่างให้ตรงตามรูปภาพ

0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
Learning management plan.Essence group learning a foreign language Grade 3 Semester 1 academic year 2556 (2013)The name of the unit to learn About me from time to time 1 hour.Re: My Body ____________________________________________________________________________________ The purpose of learning 1. a student can read and spell the words about the organs of the body properly. 2. students can write words and sentences about the organs of the body properly. 3. students can tell the meaning of the words.Subject matter Learning vocabulary related to the various organs of the body, we are learning English to be used in everyday life is actually very useful and it is near the most students. Words: Head, Forehead, Eyebrow, Chin, Navel, Tongue, Chest, Knee, Tooth, Ear, Hair, Nose, Mouth, Neck, Shoulder, Arm, Hand, Finger, Toe, Foot, Leg, Stomach, Eye, Back, Ankle, Heel, Elbow, Bottom.Import to stage a lesson (Warm up)1. the teacher review of students ' prior knowledge. The teacher asked one student who came out in front of the class. And teachers point to the student's arm and then ask the students in that What is this?, students, teachers, and, at the same time, replied the other. Where the terminology is the Arm sleeves. Eye eye Mouth mouth Hand tools Nose to Nose Final presentation (Presentation)1. the teacher sticking posters of female body image on the Board.2. the teachers point to picture parts of the organs of the body, and then the students read by teachers and reading at the same time.3. the teacher deal sheet music, Head, Shoulders, Knees, and Toes, students read at the same time.4. Head music teacher, Shoulders, Knees, and Toes, listening to the students and the students to sing together and make music with attitude.Head, Shoulders, Knees lyrics, and Toes Head and shoulders , knees and toes, knees and toes.Head and shoulders , knees and toes, knees and toes.Eyes and ears and mouth and nose.Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,knees and toes.Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,knees and toes.Advanced practice (Practice)The students played the game by reading the words the teacher pointed at a poster who compete for the same students answered, lifting the hand before the person has read and score. If read wrong, it starts playing.Through the use of language (Production) 1. students draw pictures and write the words showing parts of the body in a paper that is distributed to teachers. 2. have students read aloud words that have been drawn into that 1.Summary procedure (Wrap Up)1. the teacher to review the vocabulary about parts of the body by a random individual students questions people.2. teachers and music students help each other sing Head, Shoulders, Knees, and Toes again with Act contains.3. teachers and students solve exercises together.Learning media.1. female body image poster2. Head, Shoulders, Knees song sheet, and Toes. 3. Head, Shoulders, Knees, videos, music, and Toes.4. the additional tasks the terminology into space to meet picture.
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
แผนการจัดการเรียนรู้

กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นประถมศึกษาปีที่ ๓
ภาคเรียนที่ ๑ ปีการศึกษา ๒๕๕๖
ชื่อหน่วยการเรียนรู้ About me เวลา ๑ ชั่วโมง
เรื่อง My Body
____________________________________________________________________________________

จุดประสงค์การเรียนรู้
1. นักเรียนสามารถอ่านออกเสียงและสะกดคำศัพท์เกี่ยวกับอวัยวะของร่างกายได้ถูกต้อง
2. นักเรียนสามารถเขียนคำศัพท์และประโยคเกี่ยวกับอวัยวะของร่างกายได้ถูกต้อง
3. นักเรียนสามารถบอกความหมายของคำศัพท์ได้
เนื้อหาสาระ
การเรียนรู้คำศัพท์เกี่ยวกับอวัยวะต่างๆของร่างกายเราเป็นการเรียนรู้ภาษาอังกฤษเพื่อนำไปใช้ในชีวิตประจำวันได้จริงและมีประโยชน์อย่างมากเพราะเป็นเรื่องที่ใกล้ตัวนักเรียนมากที่สุด
คำศัพท์: Head, Forehead, Eyebrow, Chin, Navel, Knee, Chest, Tongue, Tooth, Hair, Ear, Nose, Mouth, Neck, Shoulder, Arm, Hand, Finger, Leg, Foot, Toe, Stomach, Eye, Back, Ankle, Heel, Bottom, Elbow.
ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน ( Warm up )
1. ครูทบทวนความรู้เดิมของนักเรียน โดยครูขอนักเรียนหนึ่งคนออกมาหน้าชั้นเรียน แล้วครูชี้ที่แขนของนักเรียนคนนั้น แล้วถามนักเรียนในห้องว่า What is this? ให้นักเรียนในห้องตอบพร้อมกันแล้วครูก็ชี้ที่อื่นๆอีก ซึ่งมีคำศัพท์คือ Arm แขน
Eye ตา
Mouth ปาก
Hand มือ
Nose จมูก



ขั้นนำเสนอ ( Presentation )
1. ครูติดโปสเตอร์รูปภาพอวัยวะต่างๆของร่างกายบนกระดาน
2. ครูชี้รูปภาพส่วนต่างๆของอวัยวะของร่างกายแล้วให้นักเรียนอ่านตามครูและอ่านพร้อมกัน
3. ครูแจกชีทเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes ให้นักเรียนอ่านพร้อมๆกัน
4. ครูเปิดเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes ให้นักเรียนฟังแล้วให้นักเรียนร้องพร้อมกันและทำท่าทางประกอบเพลง
เนื้อเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes
Head and shoulders , knees and toes, knees and toes.
Head and shoulders , knees and toes, knees and toes.
Eyes and ears and mouth and nose.
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
knees and toes.
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
knees and toes.
ขั้นฝึก ( Practice )
ให้นักเรียนเล่นเกมโดยอ่านคำศัพท์ที่ครูชี้ในโปสเตอร์ ให้นักเรียนแย่งกันตอบ ใครยกมือก่อน คนนั้นจะได้อ่านและได้คะแนน ถ้าอ่านผิด ก็เริ่มเล่นใหม่

ขั้นการใช้ภาษา ( Production )
1.ให้นักเรียนวาดภาพคนและเขียนคำศัพท์แสดงส่วนต่างๆของร่างกายลงในกระดาษที่ครูแจกให้
2.ให้นักเรียนอ่านออกเสียงคำศัพท์ที่ได้วาดไปในข้อที่ 1
ขั้นสรุป ( Wrap Up )
1. ครูทบทวนคำศัพท์ เกี่ยวกับส่วนต่างๆของร่างกายโดยการสุ่มถามนักเรียนทีละคน
2. ครูเปิดเพลงและให้นักเรียนช่วยกันร้องเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes อีกครั้งพร้อมทำท่าประกอบด้วย
3. ครูและนักเรียนเฉลยแบบฝึกหัดร่วมกัน



สื่อการเรียนรู้
1. โปสเตอร์รูปภาพอวัยวะร่างกาย
2. ชีทเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes
3. วิดีโอเพลง Head, Shoulders, Knees, and Toes
4.ใบงานเติมคำศัพท์ลงในช่องว่างให้ตรงตามรูปภาพ

การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Lesson plan

foreign language group of grade 3
semester, 1st year. 6
name intensive unit. About me time 1 hour
about My Body
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

.The purpose of learning
1. Students can read and spell words about body organs correctly
2. Students can write the words and sentences about organ of the body that
3.The students can tell the meaning of the vocabulary has

. ContentsVocabulary learning about the various organs of the body, we learn English is to use in daily life and actually is very useful because it is near the most student
. Vocabulary: Head Forehead Eyebrow Chin,,,,Navel Knee Chest Tongue,,,,,,, Tooth Hair Ear Nose Mouth Neck Shoulder,,,,,,, Arm Hand Finger Leg Foot Toe Stomach,,,,, Eye Back Ankle,,,,, Heel Bottom Elbow.
) leading to the lesson (Warm up)
1.I review the prior knowledge of the students. The teacher ask one student came out in front of the class. The teacher pointed at the arm of the student, then ask the students in that What is this?The class and the teacher answered at the same time point somewhere else, which have a vocabulary is Arm arm Eye eye



Nose Hand hand Mouth mouth nose



. The present (Presentation)
1. Teachers are posters pictures of various organs of the body on the board 2
.The teacher pointed out pictures of various parts of the body's organs and ask students to read by teachers and read simultaneously
3. ครูแจก sheet music Head Shoulders Knees,,,, And Toes students read together
4. Teachers music Head Shoulders Knees,,,And Toes let students listen and students sing together and acting music
lyrics, Head Shoulders Knees and Toes
Head,,, And shoulders knees toes knees, and, and toes.
Head and shoulders knees toes knees, and, and toes.
Eyes and ears and mouth. And nose.
Head and shoulders knees toes, and, and knees toes.
Head, and shouldersKnees and toes knees toes, and, and toes.

knees Head and shoulders knees and, toes knees toes, and, knees and toes.

advanced training. (Practice)
.Students play a game by reading vocabulary teachers pointed in the poster. Let students take at around, who hands before, that can read and get points if read wrong. Started playing the new

use of language (Production)
1.The students to draw and write the vocabulary shows the various parts of the body into the paper that teachers give
. 2. Let students read aloud the words have drawn in the article 1
conclusion (Wrap Up)
1.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2025 I Love Translation. All reserved.

E-mail: