แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะร

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะ
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ สอนครั้งที่ 3 หน่วยที่ 1
ชื่อบท ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับงานอาชีพ เวลา 2 ชม. /สัปดาห์
ชื่อเรื่อง : การพัฒนาตนเองเข้าสู่งานอาชีพและหลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ
1. สาระสำคัญ
การพัฒนาตนเอง หมายถึง การที่บุคคลกำหนดวัตถุประสงค์หรือเป้าหมายในชีวิตของตนเองไว้ล่วงหน้า และหาวิธีพัฒนาการดำเนินชีวิตให้บรรลุเป้าหมายที่วางไว้
การพัฒนาตนเองในงานอาชีพ หมายถึง การพัฒนาความรู้ ความสามารถของตนเองให้ดีขึ้นทั้งร่างกาย จิตใจ อารมณ์ และสังคม เพื่อให้คนเป็นสมาชิกที่มีประสิทธิภาพของสังคม และเป็นประโยชน์ต่อผู้อื่น ตลอดจนเพื่อการดำรงชีวิตของตนเองอย่างมีความสุข
2. จุดประสงค์การเรียนรู้
2.1 จุดประสงค์ทั่วไป
1. เพื่อเข้าใจเกี่ยวกับการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
2. ทราบถึงหลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ
2.2 จุดประสงค์เชิงพฤติกรรม/บูรณาการเศรษฐกิจพอเพียง
1) พุทธิพิสัย
- มีความเข้าใจและสามารถอธิบายเกี่ยวกับการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
2) ทักษะพิสัย
- สามารถนำหลักการเกี่ยวกับการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพไปใช้ในชีวิตประจำวันได้
3) จิตพิสัย
- มีความสนใจในเรื่องหลักการเกี่ยวกับการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
3. สมรรถนะ
1. อธิบายหลักการเกี่ยวกับการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
2. หลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
4. สาระการเรียนรู้
1. การพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
2. หลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพ
5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน
- ทบทวนเรื่องโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ
5.2 ขั้นสอน
- บรรยายพร้อม Power point หลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพและหลักปฏิบัติตนในงานอาชีพ
5.3 ขั้นสรุป
- อธิบายและสรุปสาระสำคัญของหลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพและหลักปฏิบัติตนในงานอาชีพ
6. สื่อการเรียนรู้และแหล่งการเรียนรู้
1. คู่มือสมรรถนะหลัก คำอธิบาย และตัวอย่างพฤติกรรมบ่งชี้สมรรถนะหลักในราชการพลเรือน
2. www.org/posts/30162
7. การบูรณาการเชื่อมโยง
7.1 สาระการเรียนรู้
- สามารถเชื่อมโยงหลักการหลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพและหลักปฏิบัติตนในงานอาชีพในชีวิตประจำวันและอนาคตได้
7.2 การบูรณาการ
7.2.1 มนุษยสัมพันธ์
- สามารถบูรณาการเพื่อนำไปใช้กับการทำงานและเพื่อนร่วมงานได้
7.2.2 สังคม
- การนำหลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพและหลักปฏิบัติตนในงานอาชีพไปใช้ในชีวิตประจำวัน ย่อมส่งผลให้เกิดสังคมที่ดี
7.3 กิจกรรม
7.3.1 แลกเปลี่ยนความคิด
- ให้แต่ละกลุ่มระดมความคิดเกี่ยวกับหลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพและหลักปฏิบัติตนในงานอาชีพ
7.3.2 การทำงานเป็นกลุ่ม
- ให้แต่ละกลุ่มสรุปสาระสำคัญของหลักการพัฒนาตนเองในการเข้าสู่งานอาชีพและหลักปฏิบัติตนในงานอาชีพ
8. การวัดและการประเมินผล
1. สังเกตพฤติกรรมการปฏิบัติกิจกรรมกลุ่ม
2. ประเมินคุณธรรม จริยธรรม ค่านิยม และคุณลักษณะที่พึงประสงค์
9. บันทึกผลหลักการจัดการเรียนรู้
-
10. ข้อเสนอแนะเพิ่มเติม
-
11. ความคิดเห็นของผู้บริหาร/ผู้ที่ได้รับมอบหมาย
-



0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
The plan focuses on learning, performance management2001-1001 courses title code. Knowledge of the third unit of the teaching career at 1.Name of the article. Basic knowledge about time-2 hrs/career week.Title: self development into their main occupations and occupations in.1. subject matterSelf development means that people define the objectives or in their own lives, and find a way to achieve that lifestyle development.Career development in the development of their own knowledge and can provide better body, mind. Emotional and social development so that the people as members of society, and effective, beneficial to others as well as for their personal lives happily.2. the purpose of learning.2.1 general objective1. to understand about self improvement in access to occupations.2. aware of the major occupations in practice.2.2 purpose of localism today/integration1.) phutthi radar-Understand and be able to explain the development of ourselves into career jobs.Skill 2) radar-Be able to apply the principles of self development in access to occupations in everyday life.3 mental radar.)-Interested in principle about the self improvement in access to occupations.3. performance.1. Description of principle about the self improvement in access to occupations.2. the principle of developing ourselves into career jobs.4. the essence of learning1. to develop ourselves into career jobs.2. the principle of developing ourselves into career jobs.5. the learning activity.5.1 steps leading into the lesson.-Review of the subject classification of professional structure.5.2 Advanced tutorials -Power point briefings with major developments in access to occupations and occupations in the primary.5.3 summary stage.-Describe and summarize the essence of the principle of self improvement in access to occupations and occupations in the primary.6. the media and learning to learn. 1. the core performance guide a description and a sample of the main performance indicators in public behavior and civilians.2. www.org/posts/301627. the integration of links.7.1 the essence of learning-The main principles can be linked to the development of their own into the main operative in occupations and occupations in everyday life and the future.7.2 integration7.2.1 interpersonal skills -Be able to apply to the integration work and colleagues.7.2.2 society.-Apply the principles of self improvement in access to occupations and occupations in practice in daily life surely has resulted in a good society. 7.3 activities7.3.1 to exchange ideas.-Each group brainstorm about self improvement in access to occupations and occupations in the primary.7.3.2 to work as a group.-Each group summarized the essence of the principle of self improvement in access to occupations and occupations in the primary.8. measurement and evaluation1. observe the operating behavior Group activities2. evaluate the integrity, ethical values, and the undesirable features.9. save the core learning management-10. additional recommendations-11. the comments of the Executive Director/Director.-
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
Performance Unit Plan for
2001-1001 Code Course Name knowledge about the teaching profession, the first unit of the 3rd
chapter is an introduction to careers for 2 hrs. / week
Title: Self-enter. Career and practices in their careers
first. The essence
of self-improvement means that individual objectives or goals in their lives ahead. And find ways to improve lifestyle to achieve goals
in professional development refers to the development of knowledge. Their own ability to better both physically, mentally, emotionally and socially so powerful members of society. And helpful to others As well as to the life of a happy
2. The purpose of learning
2.1 General purpose
one. To understand the development of entry to the profession
2. Note to practice their profession
2.2. Behavioral objectives / integration sufficiency
1) Cognitive
- understands and can explain the development of entry to the profession
2) Skill Range
- can be adopted on the development of their own to enter. professional use in daily life,
3) mental
- are interested in self-development principles in entering the profession
3. Performance
1. Explain the development of entry to the profession
2. The development of entry to the profession
4. Learning
first. Development of entry to the profession
2. The development of entry to the profession
5. Learning Activity
5.1 Introduction to Learning
- Review of the ISCO
5.2 to teaching
- lecture with Power point the development of entry to the profession and practice their profession
5.3 Wrap Up
- describes and summarizes the essence of the principle of self-development. To enter the profession and practice their profession in the
sixth. Learning materials and learning resources
first. Guide core description and sampling behavior indicates core competencies in the civil
2. Www.org/posts/30162
7. Integrating Link
7.1 Learning
- can be linked to the development in principle into practice in their work and careers in their daily lives and future
7.2. Integrating
7.2.1 Human relationships
- can be integrated for use with work colleagues and
society 7.2.2
- Putting principles into the development of professional practices and their careers to take on a daily basis. It resulted in a great social
activity 7.3
7.3.1 exchange of ideas
- each group to brainstorm about the development of entry to the profession and practice their profession
7.3.2. The working groups
- each group to summarize the essence of the principles developed in entering the profession and practice their profession in the
eighth. Measurement and Evaluation
1. Observation Practice Group
2. Rating moral values ​​and desirable features
nine. Records management principles learned
-
10. Suggestions
-
11. Reviews of the management / assignment
-.



การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Competency based learning plan
subject code 2001-1001 name of subject knowledge about the job สอนครั้งที่ 3 unit 1
chapter titles. Basic knowledge about the occupation time 2 hours / week
Title:Self development into careers and principles of behave in careers
1. Essence
.Self development means that individual objectives or goals in life their advance. Find a way to live and development to achieve the set
.Self development in the career development of knowledge, their ability to better the physical, mental, emotional, and society to make people powerful member of the society. And helpful to others.2. Learning objectives 2.1 general purpose 1

.? To understand about the self development in entering careers
2.? The principle of their careers, 2.2
Behavioral objectives / integration of economy 1) cognitive domain

.- understand and can explain about the self development to work 2)

- skills range can be used the principle of self development, logging in careers to use in everyday life
3). Affective
.- was interested in the subject principles of self development in entering careers
3. Performance
1. Explain the principles about the self development in entering careers
2.? Self development to work 4. Learning 1

.Self development in entering careers
2.? Self development to work 5. Learning activities 5.1


-) leading to the lessons. Review on structure classification 5.2 step teaching career

.- lecture with Power point self development to career and practice their careers
5.3 ขั้นสรุป
- explain and summarize the principle of self development and their practice in entering careers ในงานอาชีพ
6.Learning materials and learning resources
1. Manual core competencies explanation and example behavior indicate the core competency in the civil service, 2
. Www.org / posts / 30162
7 integration 7.1 learning link

.- can link the principle of self development to practice their profession career and work in daily life and the future 7.2

7.2.1 integration. Human relations
.- can be integrated for use with work and colleagues

- the principle of 7.2.2 society develop themselves to their careers and principles in careers to use in daily life. Inevitably resulted in better social activities 7.3 7.3

.1 exchange ideas
-. Each group brainstorming about self development to career and practice their careers working group 7.3.2

.- each group summaries of self development to career and practice their ในงานอาชีพ
8. Measurement and evaluation of 1,
. Observation practice group
2.Evaluation of the moral values and characteristics, 9
. Records of the results of learning, 10
-
. Further suggestions
-
, 11. The administrators, who assigned
-



.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2026 I Love Translation. All reserved.

E-mail: