แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังก การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังก อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1กลุ่มสาระก

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1

กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังกฤษ ) ชั้นประถมศึกษาปีที่6
หน่วยการเรียนรู้ที่ 1 My Self เวลา 18 ชั่วโมง
แผนการสอนที่ 1 เรื่อง Clothes เวลา 1 ชั่วโมง
ใช้สอนวันที่ 23 กุมภาพันธ์ 2557 ผู้สอน นายอิทธิพล เจริญสวัสดิ์

1. สาระสำคัญ
การฝึกออกเสียงคำ ฝึกถามตอบประโยคตามสถานการณ์และรู้ความหมายคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกาย สามารถนำไปใช้สื่อสารในชีวิตประจำวันเพื่อสร้างความสัมพันธ์ระหว่างบุคคลได้อย่างมีประสิทธิภาพ

2. ผลการเรียนรู้ที่คาดหวัง
ต. 1.1.2 อ่านออกเสียง คำกลุ่มคำ และประโยคง่ายๆได้อย่างถูกต้องตามหลักการอ่านออกเสียง
ต. 1.2.1 ใช้ภาษาง่ายๆเพื่อสร้างความสัมพันธ์ระหว่างบุคคล โดยใช้นวัตกรรมง่ายๆและสื่อเทคโนโลยีที่มีอยู่สถานศึกษา
ต. 1.2.3 ใช้ภาษาง่ายๆเพื่อขอและให้ข้อมูล อธิบายเกี่ยวกับบุคคลและสิ่งง่ายๆที่พบเห็นในชีวิตประจำวันและสร้างองค์ความรู้โดยใช้ประโยชน์จากสื่อการเรียนทางภาษาและผลจากการฝึกทักษะต่างๆ

3. จุดประสงค์การเรียนรู้
3.1 นักเรียนสามารถอ่านออกเสียงและสะกดคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกายได้
3.2 นักเรียนฟังประโยคแล้วสนทนาถามตอบเกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกายได้
3.3 นักเรียนสามารถนำตัวอักษรที่กำหนดให้เรียงเป็นคำศัพท์ได้
3.4 นักเรียนสามารถนำอักษรที่กำหนดให้เรียงเป็นคำศัพท์มีความหมายตรงกับภาพได้
3.5 นักเรียนมีความรับผิดชอบในการปฏิบัติกิจกรรม

4. สาระการเรียนรู้
Function : Spelling about the clothes
Vocabulary : shorts, trousers, t-shirt, blouse, socks
Grammar : What is he/ she wearing ?
He/ She is wearing_______.
Is he / she wearing_______?
Yes ./ No.
Culture : ความพอเพียง

5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้น Warm Up
1. ครูนำเสนอเพลง My Best Clothes
2. ครูเสนอบัตรคำและบัตรภาพ เพื่อทบทวนฝึกการออกเสียงหนักเบาและการสะกดคำศัพท์ trousers, jeans, shoes, shorts, a blouse, a skirt, a shirt, a dress, a sweater, T-shirt โดยให้นักเรียนออกเสียงพร้อมกันทั้งชั้น ทีละกลุ่มและรายบุคคลตามลำดับ
3. ทบทวนประโยคและฝึกตอบคำถาม
T : What are you wearing?
Ss : I am wearing shorts and a shirt.
Ss : I am wearing a blouse and a skirt
4. ทบทวนประโยคและฝึกตอบคำถาม โดยครูให้อาสาสมัครนักเรียนชายและหญิงออกมาหน้าชั้นเรียนและครูถามคนที่นั่งด้วยประโยค
T : What is he/ she wearing ?
Ss : He/ She is wearing_______.

5.2 ขั้น Presentation
1. ครูเสนอบัตรภาพคนแต่งกายด้วยเสื้อผ้าลักษณะต่างๆ ทีละภาพและถามด้วยประโยค
T : Is he/she wearing shorts?
Ss : Yes./ No.
ถ้าตอบ No. ครูถามต่อด้วยประโยค
T : What is he /she wearing?
Ss : He /She is wearing trousers.
2. จากนั้นครูถามให้นักเรียนตอบพร้อมกับสะกดคำ พร้อมกันทั้งชั้น ตอบเป็นกลุ่มและตอบทีละคนตามลำดับ

5.3 ขั้น Practice
3. นักเรียนทำแบบฝึกหัดในใบงาน
กิจกรรม 2.1
ให้นักเรียนเล่นเกม “Word search” เพื่อทบทวนคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้า
กิจกรรม 2.2
ครูสังเกตการปฏิบัติกิจกรรมของนักเรียนและบันทึกผลลงในแบบบันทึกการสังเกต
4. ครูเฉลยให้นักเรียนเปลี่ยนกันตรวจเพื่อเสริมทักษะการจำคำศัพท์

5.4 ขั้น production
ให้นักเรียนเขียนคำศัพท์คำละ 2 เที่ยว ลงในสมุด

5.5 ขั้นสรุป ( Wrap Up )
1. นักเรียนอ่านบัตรคำพร้อมกับสะกด
2. นักเรียนร้องเพลง My Best Clothes อีกครั้งหนึ่ง
3. ครูพูดแนะนำนักเรียนถึงการใช้เสื้อผ้าให้ใช้อย่างประหยัด ไม่จำเป็นต้องใช้ของแพงๆ ให้ใช้แบบพอเพียงใช้ผ้าที่ผลิตในเมืองไทย แต่ให้ดูแลอย่างดี ซักให้สะอาด รีดให้เรียบร้อย
4. ครูตรวจบันทึกผลลงในแบบบันทึกคะแนน

6. สื่อการเรียนการสอน
6.1 บัตรคำ
6.2 บัตรภาพ
6.3 ใบงาน
6.4 แถบประโยค
6.5 เกม Spelling Word
6.6 เพลง My Best Clothes
6.7 แบบฝึกทักษะการเขียน แบบฝึกที่ 2.1 และ2.2
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
1 learning management plan.Strand, learn a foreign language (English) grade 6.Unit 1 learning My Self time-18 hours.The teaching plan 1 story 1 hour time ClothesTeaching instructor February 23, 2014 Mr. Itthiphon Cheriyotwat1. subject matterVoice training a training situation and sentence faqs to know meaning of words about clothing apparel. Can be used to communicate on a daily basis to create relationships between people more effectively.2. expected learning outcomesT. 1.1.2 to read aloud the words and simple sentences correctly according to phonetic principles.1.2.1 simple language, to create a relationship between a person using innovative media and educational technologies.1.2.3 simple languages, to obtain and provide information. Description of a person, and what a simple encounter in daily life and create knowledge by utilizing media and language learning results from various skills training.3. learning objectives3.1 students can read and spell words about clothing apparel.3.2 students listen to a sentence and then discuss questions answered about clothing apparel.3.3 students can be given a letter by the terminology.3.4 students can be given to the words with meanings matching images.3.5 students are responsible for performing activities.4. the essence of learningFunction : Spelling about the clothesVocabulary : shorts, trousers, t-shirt, blouse, socksGrammar : What is he/ she wearing ?He/ She is wearing_______.Is he / she wearing_______?Yes ./ No.Culture: sufficient5. the learning activity.5.1 Warm Up phase1. the teacher presents music My Best Clothes2. teachers propose to review the words and picture cards, cards to practice pronunciation and spelling, vocabulary, light heavy, trousers, jeans, shorts, shoes, a shirt, a skirt, a blouse, a dress, a sweater, T-shirt by students pronounce both layers at the same time. Individual, groups, and individuals, respectively.3. review the sentences and practice questionsT : What are you wearing?Ss : I am wearing shorts and a shirt.Ss : I am wearing a blouse and a skirt4. review the sentences and practice questions By the teacher, the student volunteers, men and women came out in front of the class and the teacher asked people to sit with the sentence.T : What is he/ she wearing ?Ss : He/ She is wearing_______.5.2 Presentation stage.1. teacher cards people dressed with clothing styles one by one, and asked with the sentence.T : Is he/she wearing shorts?Ss : Yes./ No.If the answer to question No. teacher with the sentence.T : What is he /she wearing?Ss : He /She is wearing trousers.2. then the teacher asks the students respond with the spell together in class. Respond as a group and individually answered by people, respectively. 5.3 Practice stage.3. students practice on the job.2.1 activities.The students played the game "Word search" to review vocabulary related to clothing.2.2 activities.The teacher noticed a student activity operating and saved in the save note.4. the teacher to answer the students change each other to remember vocabulary skills.5.4 production stage.The students write each term 2 trips to the library.5.5. Summary (Wrap Up)1. students read a card with a spell.2. the students sing My Best Clothes again.3. the teacher speaks, students suggested the use of clothing, use it, save. There is no need to use of a freely available large enough, use a fabric manufactured in Thailand, but to provide a clean, well maintained complete laundry ironing.4. the teacher monitor saved in the Save points.6. teaching materials6.1 บัตรคำ 6.2 บัตรภาพ 6.3 ใบงาน 6.4 แถบประโยค 6.5 เกม Spelling Word 6.6 เพลง My Best Clothes 6.7 แบบฝึกทักษะการเขียน แบบฝึกที่ 2.1 และ2.2
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
The study plans One group learning a foreign language (English) Grade 6 learning units at 1 My Self spent 18 hours Lesson Plan 1 Clothes 1 hour of instruction on February 23, 2557, who taught Mr. influence. Charoen good one. The essence of coaching pronunciation Coaching post with the situation and meaning words about clothing. Can be used to communicate on a daily basis to build relationships effectively two. Learning outcomes expected to. 1.1.2 read aloud words and simple sentences correctly pronounce the principles set. 1.2.1 Use simple language to build relationships between individuals. By using innovative media technology is simple and Education Sub. 1.2.3 Easy to use and informative. Describe the person and the simple things that they see in their daily lives and build knowledge by taking advantage of learning the language and skills training in the third. The purpose of learning 3.1 Students can pronounce and spell the word about the clothing was 3.2. Students listen and dialogue with questions and answers about clothes was 3.3. Students can bring characters to order a vocabulary 3.4. Students can take the letter into a word meaning matches are 3.5. Students are responsible for compliance activities 4. Learning Function: Spelling About the Clothes Vocabulary: shorts, trousers, T-shirt, blouse, socks Grammar: What is He / She wearing? He / She is Wearing_______. Is He / She Wearing_______? Yes ./ No. Culture. : sufficient 5. Learning activities 5.1 The Warm Up 1. Teachers presented the song My Best Clothes 2. Teachers offer cards and photo cards. To review the pronunciation and spelling, vocabulary, lightweight trousers, jeans, shoes, shorts, a blouse, a skirt, a shirt, a dress, a sweater, T-shirt by students to vote with the whole class. Each individual and group, respectively 3. Sentence review and practice questions T: What are You wearing? Ss: I AM wearing shorts and a shirt. Ss: I AM wearing a blouse and a Skirt 4. Sentence review and practice questions. Teachers volunteer to male and female students from the class and the teacher asked the people sitting with sentences T: What is He / She wearing? Ss: He / She is Wearing_______. 5.2 Stage Presentation 1. Teachers proposed photo card who dress in different ways. Individually and asked sentences T: Is He / She wearing shorts? Ss: Yes. / No. If the answer to question No. teacher sentences T: What is He / She wearing? Ss: He / She is wearing trousers. 2. Then the teacher asked students to answer with spelling. Simultaneously, the class Reply groups and answered individually by 5.3 Advanced Practice 3. Students do exercises in work activities. 2.1 students to play "Word search" to review vocabulary about clothes activities. 2.2 observe the activities of students and teachers recorded in the records of the four. Teachers check alternate answers that students remember vocabulary skills to enhance the production of 5.4 to 2 times per term, students write in their journals concluding 5.5 (Wrap Up) 1. Students read full words spelled with two. Students sang My Best Clothes another three. Teachers guide students to say the clothes make the save. Eliminating the need for expensive things. Use self-sufficient cloth produced in Thailand. But a well-wash board before the fourth. Teachers review resulted in a record score of 6. Media Teaching and Learning 6.1 card photo cards 6.2 6.3 Worksheets clause 6.4 of the 6.5 Spelling Word Game 6.6 music My Best Clothes 6.7 for Writing Exercises 2.1 and 2.2.












































































การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Lesson plan. 1

the learning of foreign language (English), grade 6
unit 1 My Self time 18 hours
teaching 1. Clothes time 1 hours
.Teach the 23 February 2557 instructor, you influence growth of D

.
. 1 essencePractice pronunciation, word for word. Practice of question and answer sentence according to the situation and know the meaning of words about clothes. Able to communicate in daily life to interpersonal relationships effectively

2.Learning to expect
T. 1.1.2 read aloud the words, phrases and simple sentences correctly according to principles of reading
T. 1.2.1 use simple language to establish the relationship among individuals. Using innovative thumb and media available technology school
T. 1.2.3 use simple language to request and provide information. Information about people and things easily seen in everyday life and creation of knowledge by using the advantage of learning media, language and the skill of the 3,

. The purpose of learning
3.1 students can read and spell words about clothes costume
3.2. The students listen to the sentences and questions and answers about clothes costume conversation
3.3 students can bring letters assigned to sort a vocabulary has
3.4. Students can take the letters assigned to sort the words mean match image
3.5. Students are responsible for the activities of 4.


Function: LearningSpelling about the clothes
Vocabulary: shorts trousers T-shirt,,,, blouse socks
Grammar: What is he / she wearing?
He. She is wearing _ _ _ _ _ _ _.
Is he / she wearing _ _ _ _ _ _ _?
Yes. / No.
Culture: sufficiency

.
5 learning activities 5.1 Warm stage. Up
1. Teachers of music presentation My Best Clothes
2.The teacher presented word card and card image. To review the pronunciation and spelling, vocabulary, lightweight trousers jeans shoes shorts a blouse,,,,,, a skirt a shirt, a dress a. Sweater T-shirt by student vote, both layers. Each individual and group respectively
3.Sentence review and practice questions
T: What are you wearing?
Ss: I am wearing shorts and a shirt.
Ss: I am wearing a blouse and. A skirt
4 sentence review and practice questions. The teacher to student volunteer men and women come out in front of the class and the teacher ask the person sitting with a sentence
T:What is he / she wearing?
Ss: He / She is wearing _ _ _ _ _ _ _.


1, Presentation 5.2 step. The teacher offers card portrait clothes style. One by one, and asked with a sentence
T: Is he / she wearing shorts?
Ss: Yes. / No.
if the answer No. The teacher asked sentence
T: What is he / she. Wearing?
Ss: He / She is wearing trousers.
2.The teacher asked the students to answer then with spelling. Both my answer group and answer ทีละคนตามลำดับ

5.3 step Practice
3. Students do exercises in sheet
activities. 2.1
.The students play the game. "Word search" to review the words about clothes
activities. 2.2
teachers observe the activities of the students and recorded into a recording 4
.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2024 I Love Translation. All reserved.

E-mail: