แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะร

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะ
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ สอนครั้งที่ 18 หน่วยที่ 7
ชื่อบท การจัดการสิ่งแวดล้อมและความปลอดภัย : การจัดการความปลอดภัยเวลา 2 ชม. /สัปดาห์
1. สาระสำคัญ
การพัฒนาทัศนคติและพฤติกรรมในการทำงานด้วยความปลอดภัยเป็นสิ่งที่สำคัญอย่างหนึ่งในการประกอบอาชีพ ความปลอดภัยจึงนับได้ว่าเป็นหัวใจของการทำงาน ผู้ที่ปฏิบัติงานได้ดีจำเป็นอย่างยิ่งที่จะต้องระมัดระวังเรื่องความปลอดภัยอยู่เสมอ
2. จุดประสงค์การเรียนรู้
2.1 จุดประสงค์ทั่วไป
- เข้าใจถึงประเด็นสำคัญของการจัดการความปลอดภัย
2.2 จุดประสงค์เชิงพฤติกรรม/บูรณาการเศรษฐกิจพอเพียง
1) พุทธิพิสัย
- มีความเข้าใจและสามารถอธิบายความหมายของการจัดการความปลอดภัยได้
2) ทักษะพิสัย
- ค้นคว้าหาข้อมูลเกี่ยวกับความปลอดภัยได้อย่างถูกต้อง และมีกรณีตัวอย่างที่ชัดเจน
3) จิตพิสัย
- มีความใส่ใจในด้านการจัดการความปลอดภัย เนื่องจากเป็นเรื่องที่ใกล้ตัว
3. สมรรถนะ
1. สรุปความสำคัญการจัดการความปลอดภัย
2. เข้าใจตัวอย่างกฎหมายที่เกี่ยวข้องในเรื่องของความปลอดภัย
3. เข้าใจตัวอย่างการจัดการความปลอดภัยในโรงงานและงานสำนักงาน
4. สาระการเรียนรู้
- การจัดการความปลอดภัย
5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน
- ทบทวนเกี่ยวกับการจัดการสิ่งแวดล้อม

5.2 ขั้นสอน
- ให้ความรู้เกี่ยวกับการจัดการความปลอดภัย และวิธีการใช้เครื่องมือต่าง ๆ โดยมีการอธิบายกรณีศึกษาร่วมด้วย
5.3 ขั้นสรุป
- สรุปถึงความสำคัญของการจัดการความปลอดภัย เนื่องจากเป็นเรื่องใกล้ต้ว
6. สื่อการเรียนรู้และแหล่งการเรียนรู้
- จริยธรรมธุรกิจ รศ. เนตร์พัณณา ยาวิราช ศูนย์หนังสือ จุฬาลงกรณ์มหาวิทยาลัย
7. การบูรณาการเชื่อมโยง
7.1 สาระการเรียนรู้
- สามารถเชื่อมโยงการจัดการความปลอดภัยไปใช้กับสถานการณ์จริงได้
7.2 การบูรณาการ
7.2.1 มนุษยสัมพันธ์
- อุบัติเหตุเป็นสิ่งที่เกิดขึ้นได้ตลอดเวลา ดังนั้นต้องมีการทำกิจกรรมต่าง ๆ ด้วยความระมัดระวัง มีการตักเตือนซึ่งกันและกัน จึงทำให้เกิดความปลอดภัย
7.2.2 สังคม
- การทำงานใด ๆ ก็ตามไม่ว่าจะเป็นงานในโรงงานอุตสาหกรรม หรืองานในสำนักงาน จำเป็นต้องคำนึงถึงความปลอดภัย ในการทำงานเป็นอันดับแรก โดยทั่วไปที่รักษาความปลอดภัยในสถานที่ทำงานบางที่พนักงานหรือคนงานอาจไม่ค่อยให้ความสำคัญมากนัก เพราะการป้องกันการทำงานก็มีความแตกต่างกันทำให้เกิดอุบัติเหตุจากทำงานกันอยู่เสมอดังนั้นจึงมีการออกกฎหมายออกมาเพื่อให้เกิดโอกาสเสี่ยงน้อยที่สุด
7.3 กิจกรรม
7.3.1 แลกเปลี่ยนความคิด
- ให้แต่ละกลุ่มระดมความคิดเห็นเกี่ยวกับการจัดการความปลอดภัย
7.3.2 การทำงานเป็นกลุ่ม
- ให้แต่ละกลุ่มออกมาอธิบายเกี่ยวกับกฎหมายที่เกี่ยวข้องกับความปลอดภัยกลุ่ม 5 นาที
8. การวัดและการประเมินผล
1. สังเกตพฤติกรรมการปฏิบัติกิจกรรมกลุ่ม
2. ประเมินคุณธรรม จริยธรรม ค่านิยม และคุณลักษณะที่พึงประสงค์
9. บันทึกผลหลักการจัดการเรียนรู้
-
10. ข้อเสนอแนะเพิ่มเติม
-
11. ความคิดเห็นของผู้บริหาร/ผู้ที่ได้รับมอบหมาย
-
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
The plan focuses on learning, performance management2001-1001 courses title code. Knowledge about occupations, teaching time 18 unit 7Name of the article. Environmental management and security: security management, time 2 hrs./week.1. subject matterThe development of attitudes and behavior in the workplace with safety as an important one in the career. Therefore, the security is at the heart of the work. Those who perform well, it is necessary to require careful security up to date. 2. the purpose of learning.2.1 general objective-Understand the main points of security management.2.2 purpose of localism today/integration1.) phutthi radar-Understand and be able to explain the meaning of security management.Skill 2) radar-Find out about security research properly and there is a clear case of, for example,3 mental radar.)-Attention to security management because it is near the.3. performance.1. Summary of the importance of security management.2. understand the relevant legislation, for example in matters of security.3. understand the security management, for example in factories and offices.4. the essence of learning-Security management5. the learning activity.5.1 steps leading into the lesson.-Review of environmental management5.2 Advanced tutorials-Provide knowledge about security and how to use tools such as case studies, are described.5.3 summary stage.-A summary of the importance of managing security, because it is near to ต้ว.6. the media and learning to learn.-Business ethics Prof. netphan's Villa Royal medicine Chulalongkorn University book Center 7. the integration of links.7.1 the essence of learning-Security management can be linked to the actual situation.7.2 integration7.2.1 interpersonal skills -An accident is something that happens all the time, so it must be marked with caution. There is mutual discipline, thus causing security.7.2.2 society.-Any work, whether the work in factories or offices, it is necessary to take into consideration the safety at work first. In General, the security of the work, some employees may not give much importance. Because the protection work has causes different accident from working together on a regular basis, so it is legislation designed to achieve at least.7.3 activities7.3.1 to exchange ideas.-Each group brainstorming ideas about security management7.3.2 to work as a group.-Each group come out description of security-related laws, a group of 5 minutes.8. measurement and evaluation1. observe the operating behavior Group activities2. evaluate the integrity, ethical values, and the undesirable features.9. save the core learning management-10. additional recommendations-11. the comments of the Executive Director/Director.-
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
Plan a performance on
2001-1001 Code Name knowledge about the teaching profession 18 units on seven
chapters of environmental management and safety: safety management time 2 hour / week
1. essence.
develop attitudes and behaviors in the work with safety is an important one in the career. This would provide security at the heart of the work. The operation was absolutely necessary to be vigilant about security is always
two. The purpose of learning
2.1 General purpose
- to understand the key issues of Security Management
2.2. Behavioral objectives / integration sufficiency
1) Cognitive
- understands and can explain the meaning of the safety management was
second) range of skills
- to discover information about the safety correctly. There are clear examples and case
3) Group
- are very conscious of security management. Because it is close to
three. Performance
1. Summary of key safety management
2. Examples understand the relevant laws on the subject of safety
3. Examples understand security management in factories and offices
4. Learning
- Security Management
5. Learning Activity
5.1 Introduction into lessons
- about the environmental review process 5.2 teaching - to educate about safe handling. And how to use various tools are explained by a case study with 5.3 Wrap Up - summed up the importance of safety management. Because the sample is near 6. Learning materials and learning resources - Conducts Assoc. Connecticut's integrated drug development at King Chulalongkorn University Book Center 7. Integrating Link 7.1 Learning - linking security management to a real situation 7.2. Integrating 7.2.1 Human - An accident is something that happens all the time. So you have to do different activities with caution. A mutual admonition As a result, security , social 7.2.2 - any work, whether it is industrial. Or work in the office Require safety In the first In general, security in the workplace, some Employees may not give much importance. The run defense was a different incident from working together is always so forth legislation to achieve minimal risk 7.3 Activities 7.3.1 exchange of ideas - each group to brainstorm about. the Safety Management 7.3.2 The working groups - each group to explain the laws related to the security group five minutes to 8. The measurement and evaluation first. Observing the activities of two. Rated moral values ​​and desirable features nine. Records management principles learned - 10. Suggestions - 11. Reviews of executives / assignment -.





























การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Competency based learning plan
subject code 2001-1001 name of subject knowledge about the job สอนครั้งที่ 18 unit 7
chapter titles. Safety and environmental management: management, safety, time 2 hours / week
1. Essence
.Attitude and behavior development in working with security is an important topic in the profession. Safety, therefore, that is the heart of the work.
.2. Objective
2.1 general purpose
-. To understand the issues of safety management
2.2. Behavioral objectives / integration of economy 1) cognitive domain

.- understand and can explain the meaning of safety management 2)
-
skills range search for information about security correctly. And there are clear cases 3) affective

.- attention to safety management. As it is close to
3. Performance
1. Summarizing the important safety management, 2
. Understand examples of related laws in matters of security 3
.Understand examples of safety management in the factory and office work. Learning
-
4 safety management 5. Learning activities 5.1

! The import into lessons
- Review on environmental management

5.2 step-by-step instruction
.Knowledge management - safety. And how to use the various tools are explained by case study in
5.3 conclusion
- the importance of the safety management. As it is near the fictional
6.Learning materials and learning resources
- business ethics, associate เนตร์ พัณ orana medicine วิรา Choi zero books, Chulalongkorn University
7 integration link
7.1. Learning
.- can link the safety management to the real 7.2 integration


. 7.2.1 interpersonal relationsAn accident is what happens all the time. So there must be doing various activities with caution, warning each other. Thus, causing social security 7.2.2

.- any work, whether it be in the industry or in the office, need one word to safety at work first.Because of the protection work is different from a work accident always therefore have legislation out to achieve minimal risk
.7.3 activities
7.3.1 exchange ideas
-. Each group brainstorming about safety management working group 7.3.2

-. Each group to explain about the laws related to the security group 5 minutes
8.Measurement and evaluation of 1,
. Observation practice group
2. Evaluate the moral values and characteristics, 9
. Records of the results of learning, 10
-
. Further suggestions
-
11.The administrators, who assigned
-
.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2024 I Love Translation. All reserved.

E-mail: