แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังก การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังก อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1กลุ่มสาระก

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1

กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังกฤษ ) ชั้นประถมศึกษาปีที่6
หน่วยการเรียนรู้ที่ 1 My Self เวลา 18 ชั่วโมง
แผนการสอนที่ 1 เรื่อง Clothes เวลา 1 ชั่วโมง
ใช้สอนวันที่ 23 กุมภาพันธ์ 2557 ผู้สอน นายอิทธิพล เจริญสวัสดิ์

1. สาระสำคัญ
การฝึกออกเสียงคำ ฝึกถามตอบประโยคตามสถานการณ์และรู้ความหมายคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกาย สามารถนำไปใช้สื่อสารในชีวิตประจำวันเพื่อสร้างความสัมพันธ์ระหว่างบุคคลได้อย่างมีประสิทธิภาพ

2. ผลการเรียนรู้ที่คาดหวัง
ต. 1.1.2 อ่านออกเสียง คำกลุ่มคำ และประโยคง่ายๆได้อย่างถูกต้องตามหลักการอ่านออกเสียง
ต. 1.2.1 ใช้ภาษาง่ายๆเพื่อสร้างความสัมพันธ์ระหว่างบุคคล โดยใช้นวัตกรรมง่ายๆและสื่อเทคโนโลยีที่มีอยู่สถานศึกษา
ต. 1.2.3 ใช้ภาษาง่ายๆเพื่อขอและให้ข้อมูล อธิบายเกี่ยวกับบุคคลและสิ่งง่ายๆที่พบเห็นในชีวิตประจำวันและสร้างองค์ความรู้โดยใช้ประโยชน์จากสื่อการเรียนทางภาษาและผลจากการฝึกทักษะต่างๆ

3. จุดประสงค์การเรียนรู้
3.1 นักเรียนสามารถอ่านออกเสียงและสะกดคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกายได้
3.2 นักเรียนฟังประโยคแล้วสนทนาถามตอบเกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกายได้
3.3 นักเรียนสามารถนำตัวอักษรที่กำหนดให้เรียงเป็นคำศัพท์ได้
3.4 นักเรียนสามารถนำอักษรที่กำหนดให้เรียงเป็นคำศัพท์มีความหมายตรงกับภาพได้
3.5 นักเรียนมีความรับผิดชอบในการปฏิบัติกิจกรรม

4. สาระการเรียนรู้
Function : Spelling about the clothes
Vocabulary : shorts, trousers, t-shirt, blouse, socks
Grammar : What is he/ she wearing ?
He/ She is wearing_______.
Is he / she wearing_______?
Yes ./ No.
Culture : ความพอเพียง

5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้น Warm Up
1. ครูนำเสนอเพลง My Best Clothes
2. ครูเสนอบัตรคำและบัตรภาพ เพื่อทบทวนฝึกการออกเสียงหนักเบาและการสะกดคำศัพท์ trousers, jeans, shoes, shorts, a blouse, a skirt, a shirt, a dress, a sweater, T-shirt โดยให้นักเรียนออกเสียงพร้อมกันทั้งชั้น ทีละกลุ่มและรายบุคคลตามลำดับ
3. ทบทวนประโยคและฝึกตอบคำถาม
T : What are you wearing?
Ss : I am wearing shorts and a shirt.
Ss : I am wearing a blouse and a skirt
4. ทบทวนประโยคและฝึกตอบคำถาม โดยครูให้อาสาสมัครนักเรียนชายและหญิงออกมาหน้าชั้นเรียนและครูถามคนที่นั่งด้วยประโยค
T : What is he/ she wearing ?
Ss : He/ She is wearing_______.

5.2 ขั้น Presentation
1. ครูเสนอบัตรภาพคนแต่งกายด้วยเสื้อผ้าลักษณะต่างๆ ทีละภาพและถามด้วยประโยค
T : Is he/she wearing shorts?
Ss : Yes./ No.
ถ้าตอบ No. ครูถามต่อด้วยประโยค
T : What is he /she wearing?
Ss : He /She is wearing trousers.
2. จากนั้นครูถามให้นักเรียนตอบพร้อมกับสะกดคำ พร้อมกันทั้งชั้น ตอบเป็นกลุ่มและตอบทีละคนตามลำดับ

5.3 ขั้น Practice
3. นักเรียนทำแบบฝึกหัดในใบงาน
กิจกรรม 2.1
ให้นักเรียนเล่นเกม “Word search” เพื่อทบทวนคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้า
กิจกรรม 2.2
ครูสังเกตการปฏิบัติกิจกรรมของนักเรียนและบันทึกผลลงในแบบบันทึกการสังเกต
4. ครูเฉลยให้นักเรียนเปลี่ยนกันตรวจเพื่อเสริมทักษะการจำคำศัพท์

5.4 ขั้น production
ให้นักเรียนเขียนคำศัพท์คำละ 2 เที่ยว ลงในสมุด

5.5 ขั้นสรุป ( Wrap Up )
1. นักเรียนอ่านบัตรคำพร้อมกับสะกด
2. นักเรียนร้องเพลง My Best Clothes อีกครั้งหนึ่ง
3. ครูพูดแนะนำนักเรียนถึงการใช้เสื้อผ้าให้ใช้อย่างประหยัด ไม่จำเป็นต้องใช้ของแพงๆ ให้ใช้แบบพอเพียงใช้ผ้าที่ผลิตในเมืองไทย แต่ให้ดูแลอย่างดี ซักให้สะอาด รีดให้เรียบร้อย
4. ครูตรวจบันทึกผลลงในแบบบันทึกคะแนน

6. สื่อการเรียนการสอน
6.1 บัตรคำ
6.2 บัตรภาพ
6.3 ใบงาน
6.4 แถบประโยค
6.5 เกม Spelling Word
6.6 เพลง My Best Clothes
6.7 แบบฝึกทักษะการเขียน แบบฝึกที่ 2.1 และ2.2
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
Learning management plan 1

strand, learn a foreign language (English) grade 6
1 unit of learning My Self time, 18 hours a day teaching plans for 1
Clothes time 1 hours
.Teaching instructor February 23, 2014 Mr. Itthiphon Cheriyotwat

1. Essence
Voice training a training situation and sentence FAQs to know meaning of words about clothing apparel. Can be used to communicate on a daily basis to create a relationship between a person effectively

2. Expected learning outcomes
t. 1.1.2 to read aloud the words and simple sentences correctly in accordance with the principle of phonetic
t. 1.2.1 use the simple language to create relationships between people using innovative media and technology education exist
t. 1.2.3 use the simple language to request and provide information. Description of a person, and what a simple encounter in daily life and create knowledge by utilizing media and language learning results from various skills training

3. The purpose for learning
3.1 students can read the pronunciation and spelling of words about clothing apparel has
3.2. Students listen to a sentence and then discuss questions answered about clothing apparel.
3.3 students can be given a letter by the terminology.
3.4. Students can be given to a meaningful words match picture.
3.5. Students are responsible for performing activities

4. Strand
Function:
The Spelling Vocabulary about clothes: shorts, trousers, blouse, t-shirt, socks: Grammar is What he
/
He/she is She wearing? wearing_______.

she/he Is Yes/No.. wearing_______ ®
Culture: sufficient

5. Learning activity
5.1 These Warm Up
1. teachers propose My Clothes Best Song
2. Teacher cards and photo cards to review practice pronunciation and spelling, vocabulary, light heavy, trousers, jeans, shorts, shoes, a shirt, a skirt, a blouse, a dress, a sweater, T-shirt by students pronounce both layers at the same time. Individual, group and individual respectively
3. Review of sentences and answer the question What are you wearing?:
T?
Ss: I am wearing shorts and a shirt I am wearing Ss.:
a blouse and a skirt
4. Review of sentences and practice questions By the teacher, the student volunteers, men and women came out in front of the class and the teacher asked people to sit with a sentence
T: What is he/she wearing?
Ss: He is

She wearing_______/stage Presentation 1.
5.2. teachers propose photo cards people dressed with clothing styles one by one, and asked with the sentence he Is
T/shorts: she wearing?

Ss/Yes. No.: If the answer to question No. teacher with What he is: a
T sentence/she wearing?
Ss: He is wearing trousers/She.
2. then the teacher asks the students respond with the spell together in class. Respond to individual and group responses were respectively 5.3

. 3. Practice stage student
practice on the job

2.1 activities.The students played the game "Word search" to review vocabulary related to clothing.
activity. 2.2 operational observing activities of teacher
students and save the result into the packing note
4. Teachers reveal students change each other to remember vocabulary skills

5.4. Production stage
students write individual term 2 the way

5.5. Summary procedure (Wrap Up)
1. students read a card with the spelling
2. Students sing My Best Clothes again.
3. Teachers say students are recommended to use the clothes, save. There is no need to use of a freely available large enough, use a fabric manufactured in Thailand, but also to provide a clean administration, as well as successful
4. The teacher checks saved in the Save points

6. Teaching media
6.1

Word card picture card 6.2 6.3 6.4 work

the sentence bar 6.5 6.6 My Word Spelling game music Best Clothes

6.7 the practice writing practice at 2.1 and 2.2
.
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 1

กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ( ภาษาอังกฤษ ) ชั้นประถมศึกษาปีที่6
หน่วยการเรียนรู้ที่ 1 My Self เวลา 18 ชั่วโมง
แผนการสอนที่ 1 เรื่อง Clothes เวลา 1 ชั่วโมง
ใช้สอนวันที่ 23 กุมภาพันธ์ 2557 ผู้สอน นายอิทธิพล เจริญสวัสดิ์

1. สาระสำคัญ
การฝึกออกเสียงคำ ฝึกถามตอบประโยคตามสถานการณ์และรู้ความหมายคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกาย สามารถนำไปใช้สื่อสารในชีวิตประจำวันเพื่อสร้างความสัมพันธ์ระหว่างบุคคลได้อย่างมีประสิทธิภาพ

2. ผลการเรียนรู้ที่คาดหวัง
ต. 1.1.2 อ่านออกเสียง คำกลุ่มคำ และประโยคง่ายๆได้อย่างถูกต้องตามหลักการอ่านออกเสียง
ต. 1.2.1 ใช้ภาษาง่ายๆเพื่อสร้างความสัมพันธ์ระหว่างบุคคล โดยใช้นวัตกรรมง่ายๆและสื่อเทคโนโลยีที่มีอยู่สถานศึกษา
ต. 1.2.3 ใช้ภาษาง่ายๆเพื่อขอและให้ข้อมูล อธิบายเกี่ยวกับบุคคลและสิ่งง่ายๆที่พบเห็นในชีวิตประจำวันและสร้างองค์ความรู้โดยใช้ประโยชน์จากสื่อการเรียนทางภาษาและผลจากการฝึกทักษะต่างๆ

3. จุดประสงค์การเรียนรู้
3.1 นักเรียนสามารถอ่านออกเสียงและสะกดคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกายได้
3.2 นักเรียนฟังประโยคแล้วสนทนาถามตอบเกี่ยวกับเสื้อผ้าเครื่องแต่งกายได้
3.3 นักเรียนสามารถนำตัวอักษรที่กำหนดให้เรียงเป็นคำศัพท์ได้
3.4 นักเรียนสามารถนำอักษรที่กำหนดให้เรียงเป็นคำศัพท์มีความหมายตรงกับภาพได้
3.5 นักเรียนมีความรับผิดชอบในการปฏิบัติกิจกรรม

4. สาระการเรียนรู้
Function : Spelling about the clothes
Vocabulary : shorts, trousers, t-shirt, blouse, socks
Grammar : What is he/ she wearing ?
He/ She is wearing_______.
Is he / she wearing_______?
Yes ./ No.
Culture : ความพอเพียง

5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้น Warm Up
1. ครูนำเสนอเพลง My Best Clothes
2. ครูเสนอบัตรคำและบัตรภาพ เพื่อทบทวนฝึกการออกเสียงหนักเบาและการสะกดคำศัพท์ trousers, jeans, shoes, shorts, a blouse, a skirt, a shirt, a dress, a sweater, T-shirt โดยให้นักเรียนออกเสียงพร้อมกันทั้งชั้น ทีละกลุ่มและรายบุคคลตามลำดับ
3. ทบทวนประโยคและฝึกตอบคำถาม
T : What are you wearing?
Ss : I am wearing shorts and a shirt.
Ss : I am wearing a blouse and a skirt
4. ทบทวนประโยคและฝึกตอบคำถาม โดยครูให้อาสาสมัครนักเรียนชายและหญิงออกมาหน้าชั้นเรียนและครูถามคนที่นั่งด้วยประโยค
T : What is he/ she wearing ?
Ss : He/ She is wearing_______.

5.2 ขั้น Presentation
1. ครูเสนอบัตรภาพคนแต่งกายด้วยเสื้อผ้าลักษณะต่างๆ ทีละภาพและถามด้วยประโยค
T : Is he/she wearing shorts?
Ss : Yes./ No.
ถ้าตอบ No. ครูถามต่อด้วยประโยค
T : What is he /she wearing?
Ss : He /She is wearing trousers.
2. จากนั้นครูถามให้นักเรียนตอบพร้อมกับสะกดคำ พร้อมกันทั้งชั้น ตอบเป็นกลุ่มและตอบทีละคนตามลำดับ

5.3 ขั้น Practice
3. นักเรียนทำแบบฝึกหัดในใบงาน
กิจกรรม 2.1
ให้นักเรียนเล่นเกม “Word search” เพื่อทบทวนคำศัพท์เกี่ยวกับเสื้อผ้า
กิจกรรม 2.2
ครูสังเกตการปฏิบัติกิจกรรมของนักเรียนและบันทึกผลลงในแบบบันทึกการสังเกต
4. ครูเฉลยให้นักเรียนเปลี่ยนกันตรวจเพื่อเสริมทักษะการจำคำศัพท์

5.4 ขั้น production
ให้นักเรียนเขียนคำศัพท์คำละ 2 เที่ยว ลงในสมุด

5.5 ขั้นสรุป ( Wrap Up )
1. นักเรียนอ่านบัตรคำพร้อมกับสะกด
2. นักเรียนร้องเพลง My Best Clothes อีกครั้งหนึ่ง
3. ครูพูดแนะนำนักเรียนถึงการใช้เสื้อผ้าให้ใช้อย่างประหยัด ไม่จำเป็นต้องใช้ของแพงๆ ให้ใช้แบบพอเพียงใช้ผ้าที่ผลิตในเมืองไทย แต่ให้ดูแลอย่างดี ซักให้สะอาด รีดให้เรียบร้อย
4. ครูตรวจบันทึกผลลงในแบบบันทึกคะแนน

6. สื่อการเรียนการสอน
6.1 บัตรคำ
6.2 บัตรภาพ
6.3 ใบงาน
6.4 แถบประโยค
6.5 เกม Spelling Word
6.6 เพลง My Best Clothes
6.7 แบบฝึกทักษะการเขียน แบบฝึกที่ 2.1 และ2.2
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Lesson plan 1

the learning of foreign language (English), grade 6
unit 1 My Self time 18 hours
teaching 1 Clothes time 1 hours
Teach the 23 February 2557 instructor, you influence growth of D

.
. 1 essencePractice pronunciation, word for word Practice of question and answer sentence according to the situation and know the meaning of words about clothes Able to communicate in daily life to interpersonal relationships effectively

2Learning to expect
T. 1.1.2 read aloud the words, phrases and simple sentences correctly according to principles of reading
T. 1.21 use simple language to establish the relationship among individuals Using innovative thumb and media available technology school
T. 1.23 use simple language to request and provide information Information about people and things easily seen in everyday life and creation of knowledge by using the advantage of learning media, language and the skill of the 3,

The purpose of learning
31 students can read and spell words about clothes costume
3.2 The students listen to the sentences and questions and answers about clothes costume conversation
33 students can bring letters assigned to sort a vocabulary has
3.4 Students can take the letters assigned to sort the words mean match image
3.5 Students are responsible for the activities of 4.


Function: LearningSpelling about the clothes
Vocabulary: shorts trousers T-shirt,,,, blouse socks
Grammar: What is he / she wearing ?
He / She is wearing _ _ _ _ _ _ _.
Is he / she wearing _ _ _ _ _ _ _?
Yes. / No.
Culture: sufficiency

.
5 learning activities 5.1 step Warm Up
1. Teachers of music presentation My Best Clothes
2The teacher presented word card and card image To review the pronunciation and spelling, vocabulary, lightweight trousers jeans shoes shorts a blouse,,,,,, a skirt a shirt, a dress a Sweater T-shirt by student vote, both layers Each individual and group respectively
3Sentence review and practice questions
T: What are you wearing?
Ss: I am wearing shorts and a shirt.
Ss: I am wearing a blouse And a skirt
4 sentence review and practice questions The teacher to student volunteer men and women come out in front of the class and the teacher ask the person sitting with a sentence
TWhat is he / she wearing?
Ss: He / She is wearing _ _ _ _ _ _ _.


1, Presentation 5.2 step The teacher offers card portrait clothes style One by one, and asked with a sentence
T: Is he / she wearing shorts?
Ss: Yes. / No.
if the answer No. The teacher asked sentence
T: What is he / she wearing?
SsHe / She is wearing trousers.
2. Then the teacher asked the students to answer with spelling. Both my answer and answer one by one group respectively

5.3 step Practice
3. Students do exercises in the work activity 2.1

The students play the game. "Word search" to review the words about clothes
activities 2.2
teachers observe the activities of the students and recorded into a recording 4
The teacher told changed from the wrong at the police to enhance skills vocabulary 5.4 production


advanced students เขียนคำ vocabulary words per 2 trip Down

5.5 conclusion (Wrap Up)
1. Students read the word card with spell
2The students sing My Best Clothes again
3The teacher said to introduce students to the use of clothing to use efficiency, no need to use expensive to use a sufficient use cloth manufactured in Thailand But to look after well. Wash reed it
4. Teachers check record into a record rate

6The media 6.1 word card


6.2 picture cards 6.3 sheet strip
6.4 sentence
6.5 game Spelling Word
6.6 music My Best Clothes
6.7 exercises, and writing exercises that 2.1 2.2
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2024 I Love Translation. All reserved.

E-mail: