แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะร


แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะ
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ สอนครั้งที่ 10 หน่วยที่ 4 เวลา 2 ชม. /สัปดาห์
ชื่อบท สิทธิและหน้าที่ของคนทำงาน : พระราชบัญญัติประกันสังคมสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้าง

1. สาระสำคัญ
พระราชบัญญัติประกันสังคม คือ การสร้างหลักประกันในการดำเนินชีวิตในกลุ่มของสมาชิกที่เข้าร่วมโครงการ เพื่อรับผิดชอบในการเฉลี่ยความเสี่ยงที่อาจเกิดขึ้นจากการเจ็บป่วย คลอดบุตร ตาย ทุพพลภาพ สงเคราะห์บุตร ชราภาพ และการว่างงาน เพื่อให้ได้รับการรักษาพยาบาล และทำให้มีรายได้อย่างต่อเนื่อง
2. จุดประสงค์การเรียนรู้
2.1 จุดประสงค์ทั่วไป
- เพื่อให้ทราบถึงสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้างตามพระราชบัญญัติประกันสังคม
2.2 จุดประสงค์เชิงพฤติกรรม/ บูรณาการเศรษฐกิจพอเพียง
1) พุทธิพิสัย
- มีความเข้าใจในสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้างตามพระราชบัญญัติประกันสังคม
2) ทักษะพิสัย
- ค้นคว้าหาข้อมูลและปฏิบัติงานกลุ่มเพื่อทำชิ้นงาน
3) จิตพิสัย
- มีความสนใจในและรับรู้ถึงสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้างตามพระราชบัญญัติประกันสังคม
3. สมรรถนะ
1. เข้าใจสิทธิหน้าที่ของคนทำงานตามพระราชบัญญัติประกันสังคมได้
2. บอกสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้างได้
4. สาระการเรียนรู้
1. พระราชบัญญัติประกันสังคม
2. สิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้าง

5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน
- ทบทวนถึงพระราชบัญญัติเงินทดแทน พ.ศ. 2537 พระราชบัญญัติแรงงานสัมพันธ์ พ.ศ. 2518
5.2 ขั้นสอน
- ให้ความรู้และรายละเอียดเกี่ยวกับ สิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้างตามพระราชบัญญัติ
5.3 ขั้นสรุป
- สรุปสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้าง หลังจากได้เรียนรู้พระราชบัญญัติที่เกี่ยวข้องกับคนทำงาน เพื่อก่อให้เกิดความเข้าใจได้ชัดเจน
6. สื่อการเรียนรู้และแหล่งการเรียนรู้
- พ.ร.บ.ประกันสังคม
7. การบูรณาการเชื่อมโยง
7.1 สาระการเรียนรู้
- สามารถนำความรู้สิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้างเพื่อใช้ในการบูรณาการเชื่อมโยง เพื่อให้ตนเองไม่ถูกเอาเปรียบและใช้สิทธิได้อย่างถูกต้อง
7.2 การบูรณาการ
7.2.1 มนุษยสัมพันธ์
- สามารถนำความรู้ไปใช้เนื่องจากตามพระราชบัญญัติทั้งลูกจ้างและนายจ้างมีปฏิสัมพันธ์อันดีต่อกัน เพื่อลดข้อขัดแย้งต่าง ๆ
7.2.2 สังคม
- พระราชบัญญัติประกันสังคม คือ การสร้างหลักประกันในการดำเนินชีวิตในกลุ่มของสมาชิกที่เข้าร่วมโครงการ ในการรับผิดชอบในการเฉลี่ยความเสี่ยงที่อาจเกิดขึ้นจากการเจ็บป่วย การคลอดบุตร การตาย การทุพพลภาพ สงเคราะห์บุตร ชราภาพ และการว่างงาน ซึ่งจะมีผู้ประกันตนเป็นลูกจ้างที่มีอายุ 15 ปีบริบูรณ์ ถึง 60 ปีบริบูรณ์
7.3 กิจกรรม
7.3.1 แลกเปลี่ยนความคิด
- ยกตัวอย่างกรณีศึกษาเกี่ยวกับสิทธินายจ้างและลูกจ้าง เพื่อให้แต่ละกลุ่มช่วยระดมความคิดเห็นเกี่ยวกับสิทธิและหน้าที่ต่าง ๆ ได้อย่างถูกต้อง
7.3.2 การทำงานเป็นกลุ่ม
- ให้แต่ละกลุ่มหาข้อมูลเกี่ยวกับสิทธินายจ้างและลูกจ้าง เพื่อจัดทำชิ้นงานและนำเสนอหน้าชั้นเรียน
8. การวัดและการประเมินผล
1. สังเกตพฤติกรรมการปฏิบัติกิจกรรมกลุ่ม
2. ชิ้นงาน
3. ประเมินคุณธรรม จริยธรรม ค่านิยม และคุณลักษณะที่พึงประสงค์
9. บันทึกผลหลักการจัดการเรียนรู้
-
10. ข้อเสนอแนะเพิ่มเติม
-
11. ความคิดเห็นของผู้บริหาร/ผู้ที่ได้รับมอบหมาย
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
The plan focuses on learning, performance management2001-1001 courses title code. Knowledge about the teaching profession jobs 10 times 4 times 2 hrs units/week.Name of the article. The rights and duties of workers: Social Security Act rights and duties of employees and employers. 1. subject matterThe Social Security Act is to ensure life in a group of members who participate in the project in order to be responsible to the average risk that may arise from the illness. Childbirth death disability and unemployment relief to children programmed to receive medical treatment and provide ongoing revenue.2. the purpose of learning.2.1 general objective -To know the rights and duties of employees, employers and the Social Security Act.2.2 purpose of localism today/integration1.) phutthi radar-Understanding of the rights and duties of employees, employers and the Social Security Act.Skill 2) radar-Research and information group operating to the work piece. 3 mental radar.)-Interest in and awareness of rights and duties, employee and employer Social Security Act.3. performance.1. understand the rights of workers, Social Security Act.2. the rights and duties of employees and told the employer.4. the essence of learning1. the Social Security Act2. the rights and duties of employees and employers.5. the learning activity.5.1 steps leading into the lesson.-To review the Act compensation Labor Relations Act 2537 (1994) 2518 (1975)5.2 Advanced tutorials-Awareness and information about the rights and duties of the employee and the employer Act.5.3 summary stage.-A summary of the rights and duties of employees and employers after they learned of the Act that are relevant to people working for the cause of understanding.6. the media and learning to learn.-Social Security Act7. the integration of links.7.1 the essence of learning-Be able to apply the knowledge of the rights and duties of employees and employers in order to integrate the links so that they themselves were not deliberate and exercise properly.7.2 integration7.2.1 interpersonal skills-Be able to apply the knowledge to use, because all employees act and the employers have good relations. In order to minimize conflicts. 7.2.2 society.-Social Security Act is to ensure life in a group of members who participate in the project. On average, the responsibility for the risks that may arise due to illness. Childbirth mortality The programmed child welfare and disability unemployment which will be insured as employed at the age of 15 years old to 60 years old.7.3 activities7.3.1 to exchange ideas.-For example a case study about the employer and employee rights. So each group helped mobilize opinion about various rights and duties. 7.3.2 to work as a group.-To find out about individual rights to employer and employee. To prepare and present the class8. measurement and evaluation1. observe the operating behavior Group activities2. work piece.3. evaluate the integrity, ethical values, and the undesirable features.9. save the core learning management-10. additional recommendations-11. the comments of the Executive Director/Director.
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!

Performance Unit Plan for
2001-1001 Code Course Name knowledge about the teaching profession 10 4 2 hr. / wk
chapter. The rights and duties of workers: Social Security Act, the rights and duties of employers and employees first. The essence is to ensure the Social Security Act in the lives of a group of members participating. To be responsible for the risks that may arise from sickness, maternity, disability, death, old age and unemployment allowance. In order to receive medical treatment. And thus earn ongoing second. The purpose of learning 2.1 General purpose - to determine the rights and obligations of employees and employers under the Social Security Act 2.2. Behavioral objectives / integration sufficiency 1) cognitive - understanding of the rights and duties of employers and employees under the Social Security Act 2) Skill Range - researching, and working groups to work 3) mental. Range - have an interest in and recognition of the rights and duties of employers and employees under the Social Security Act 3. Performance 1. Understand the rights of workers under the Social Security Act 2. Tell rights and duties of employers and employees have four. Learning first. The Social Security Act 2. The rights and obligations of employees and employers 5. Learning Activity 5.1 Introduction to Learning - Review of Compensation Act 2537 Labor Relations Act in 2518 to teach 5.2 - Awareness and Information. The rights and duties of employers and employees under 5.3 Wrap Up - The rights and obligations of employers and employees. After learning the law relating to workers. To pose a clear understanding 6. Learning materials and learning resources - May. Assoc. CO., Social Security 7. Integrating Link 7.1 Learning - Ability to apply knowledge of rights and duties of employers and employees to take on an integration link. So that they are not being exploited and exercise correctly 7.2. Integrating 7.2.1 Interpersonal skills - ability to apply knowledge of the law, both employers and employees had a good relationship with each other. To minimize conflicts 7.2.2 Social - Social Security Act is to ensure the life of a group of members participating. The responsibility for the risks that may arise from sickness, maternity, disability, death, old age and unemployment allowance. The insured is employed at least 15 years old to 60 years old 7.3 Activities 7.3.1 exchange of ideas - for example, a case study on employer and employee rights. To allow each group to brainstorm about the rights and obligations correctly 7.3.2. The working groups - each group for information on employer and employee rights. To prepare and present material in class 8. Measurement and Evaluation 1. Observation Practice Group 2. Workpiece 3. Assessment moral values ​​and desirable features nine. Records management principles learned - 10. Suggestions - 11. Reviews / executive assignments.



















































การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!


competency based learning plan subject code 2001-1001 subject name, knowledge about job สอนครั้งที่ 10 unit 4 time 2 hours. / week
chapter titles, rights and duties of working people:The social security act, rights and duties of employees and employers

.
. 1 essenceThe social security act is to provide security in living in a group of members who join the project. To be in charge of the potential risk of illness, maternity, die, ทุพพล quality for children.And unemployment to get medical treatment. And make continuous income
.2. Learning objectives 2.1
-
general purpose is to understand the rights and duties of the employee and the employer according to the social security act, 2.2
Behavioral objectives / integration of economy 1) cognitive domain

.- understanding the rights and duties of the employee and the employer according to the Social Security Act 2)

- researching cognitive skills and working groups to do work.
3) affective
.- are interested in and recognize the rights and duties of the employee and the employer according to the social security act
3. Performance
1. Understand the rights of workers under the social security act, 2 has
. Tell the rights and duties of the employee and the employer
.4. Learning
1. The social security act, 2
. Rights and duties of the employee and the employer

.
5 learning activities 5.1) leading to lessons
- review to the workmen's Compensation Act. 2537 labour law. The 2518
5.2 step-by-step instruction
- detailed knowledge about. The rights and duties of the employee and the employer according to the conclusion 5.3

.The rights and obligations of employees and employers. After learning the law relating to the worker. To the understanding 6, clearly
. Learning materials and learning resources
-
7 Social Security Act.To integrate
7.1 learning
-. Be able to apply the knowledge rights and obligations of employees and employers to use in integrating link. To keep ourselves not taken advantage of and use rights correctly
7.2 integration
7.2.1 Relations
-. Can bring knowledge to use, because according to the law, both employees and employers have a good interaction rate. In order to reduce the conflict of various 7.2.2
. The society
.- the social security act is to provide security in living in a group of members who join the project. To be responsible to average the risks that may arise from the illness, maternity, death and disabilities.Pension and unemployment, which will be insured employees aged 15 years to 60 year BU)
.7.3 activities
7.3.1 exchange ideas
-. For example, a case study on right of employer and employee. In order to help each group brainstorming about rights and various duties correctly
7.3.2 working group
.- each group to find out about the right of employer and employee. To develop target and presented in front of the class 8
.
1, measurement and evaluation. Observation practice group activities 2. The target 3.

Evaluation of the moral values and characteristics, 9
. Records of the results of learning, 10
-
. Further suggestions
-
, 11. The administrators, who assigned
.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2025 I Love Translation. All reserved.

E-mail: