แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 3 Grammar Focus    เวลา 2 ชั่วโมง จุดประสงค์ ( การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 3 Grammar Focus    เวลา 2 ชั่วโมง จุดประสงค์ ( อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 3 Grammar F

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 3 Grammar Focus
เวลา 2 ชั่วโมง

จุดประสงค์ (Objectives)
- ใช้ object pronouns, love / like / hate + -ing form, Why don’t we…? What about…?
How about…? และ Linkers (and, but, or, because) ได้

1. สาระ มาตรฐานการเรียนรู้/ตัวชี้วัด
สาระที่ 1 ภาษาเพื่อการสื่อสาร
มาตรฐาน ต 1.2 มีทักษะการสื่อสารทางภาษาในการแลกเปลี่ยนข้อมูลข่าวสาร แสดงความรู้สึก และความคิดเห็นอย่างมีประสิทธิภาพ
ตัวชี้วัด
ต 1.2 ม.2/2 ใช้คำขอร้อง ให้คำแนะนำ คำชี้แจง และคำอธิบายตามสถานการณ์
ต 1.2 ม.2/5 พูดและเขียนแสดงความรู้สึกและความคิดเห็นของตนเองเกี่ยวกับเรื่องต่างๆ กิจกรรม และประสบการณ์ พร้อมทั้งให้เหตุผลประกอบอย่างเหมาะสม

2. สาระสำคัญ/ความคิดรวบยอด
การรู้และเข้าใจโครงสร้างภาษาเกี่ยวกับการแสดงความรู้สึกและการให้คำแนะนำ ช่วยในการแลกเปลี่ยนข้อมูลเกี่ยวกับเรื่องต่างๆ ใกล้ตัว

3. สาระการเรียนรู้
3.1 ทักษะเฉพาะวิชา
1) Language Features and Functions
Grammar: Object pronouns, love / like / hate + -ing form, Why don’t we…?, Let’s…,
What about…?, How about…?, Linkers (and, but, or, because)

4. ทักษะการคิด
4.1 ทักษะการนำความรู้ไปใช้ - นำโครงสร้างภาษาที่เรียนมาใช้ในการแต่งประโยคที่กำหนด

5. คุณลักษณะอันพึงประสงค์
5.1 ใฝ่เรียนรู้
6. กิจกรรมการเรียนรู้
ขั้นที่ 1 Warm up
1. ครูทบทวนคำศัพท์เกี่ยวกับกีฬา ด้วยการแบ่งนักเรียนเป็นกลุ่มตามแถว แล้วครูคิดถึงกีฬา 1 ประเภท และพูดคำศัพท์เกี่ยวกับสถานที่ที่เล่นกีฬาชนิดนั้น แล้วให้นักเรียนแข่งขันกันทาย
T: Water
Team A: Swimming
T: Yes. Mountain
Team B: Snowboarding
T: No.
Team C: Rock climbing
T: That’s right.
2. ครูแจ้งให้นักเรียนทราบว่าในบทเรียนนี้ นักเรียนจะได้เรียนรู้และฝึกฝนการใช้ไวยากรณ์ต่อไปนี้Object pronouns, love/like/hate + -ing form, Why don’t we…? Let’s… What about…? How about…? และ Linkers (and, but, or, because)

ขั้นที่ 2 Presentation
1. ให้นักเรียนอ่านตัวอย่างประโยคในกรอบในหนังสือเรียน หน้า 10 หัวข้อ Personal object pronouns แล้วเติมตารางในช่อง Object pronouns ให้ถูกต้อง เสร็จแล้วครูเฉลยคำตอบ
ต่อมาให้นักเรียนอ่านตัวอย่างประโยคที่อยู่ด้านล่างของตาราง ให้นักเรียนสังเกตตำแหน่งของ Personal object pronouns ที่พิมพ์ตัวหนา จากนั้นครูถามนักเรียนว่าตำแหน่งของ Personal object pronouns ในประโยคจะวางไว้หลังคำกริยาและคำประเภทใดอีก
Object pronouns

Answers
you us them
preposition

2. ครูให้นักเรียนศึกษาคำอธิบายการใช้ love / like / hate + -ing form ในกรอบที่ให้มาในหนังสือเรียน หน้า 10 หัวข้อ love / like / hate + -ing form แล้วครูสรุปการใช้คำกริยา love / like / hate ให้นักเรียนฟังอีกครั้งว่า คำกริยาเหล่านี้เป็นคำกริยาที่ใช้เพื่อแสดงความชอบและไม่ชอบ (expressing likes and dislikes) โดยหลังคำกริยาเหล่านี้จะต้องมีคำนาม และคำชนิดใด ให้นักเรียนเลือกระหว่าง กริยาช่องที่ 1 หรือกริยาเติม-ing เสร็จแล้วเฉลยคำตอบร่วมกัน
love / like / hate + -ing form
Answers
ing form

3. ให้นักเรียนอ่านประโยคคำถาม 3 คำถามที่ให้มาในหนังสือเรียน หน้า 11 หัวข้อ Asking for suggestions แล้วให้นักเรียนช่วยกันคิดว่าประโยคเหล่านี้ในภาษาไทยจะพูดว่าอย่างไร จากนั้นครู สุ่มเรียกนักเรียนพูดประโยคเป็นภาษาไทย เสร็จแล้วครูสรุปให้นักเรียนฟังว่าเราจะใช้คำถามเหล่านี้ในการขอคำแนะนำเกี่ยวกับสิ่งที่ต้องทำ
Making arrangements
Asking for suggestions

Possible answers
What shall we do? เราจะทำอะไรกันดี
What do you want to do? เธอต้องการทำอะไร
What can we do? เราทำอะไรกันดี

4. นักเรียนอ่านคำถาม 1-4 ในกรอบในหนังสือเรียน หน้า 11 หัวข้อ Making suggestions แล้วให้นักเรียนย้อนกลับไปอ่านบทสนทนาในหน้า 6 และหน้า 8 อย่างคร่าวๆ เพื่อหาตัวอย่างประโยคที่ใช้โครงสร้างเหล่านี้ในการให้คำแนะนำ

Making suggestions
Answers
1. Why don’t we watch a film in the TV room?
Why don’t we take photos for the Camp photo album?
2. What about snowboarding? What about a quiz?
3. How about going horse riding? How about a treasure hunt?
4. Let’s do something difficult!

5. นักเรียนอ่านตัวอย่างประโยคในกรอบในหนังสือเรียน หน้า 11 หัวข้อ Linkers (1) จากนั้นครูถามนักเรียนว่า เราจะใช้คำเชื่อมคำใดเชื่อมความคิดที่คล้ายกัน เชื่อมความคิดที่ขัดแย้งกัน เชื่อมความคิดที่เป็นทางเลือก และใช้อธิบายเหตุผล

Linkers (1)
Answers
and
but
because

ขั้นที่ 3 Practice
1. ให้นักเรียนเติมประโยคในหนังสือเรียน หน้า 10 Ex.1 ให้สมบูรณ์ด้วย Object pronouns ที่ถูกต้อง เสร็จแล้วครูเฉลยคำตอบ และให้นักเรียนอ่านประโยคพร้อมกัน

Answers
1. us 2. them 3. him 4. her

2. ครูทบทวนสั้นๆ เกี่ยวกับการใช้ subject pronouns และ object pronouns จากนั้นให้นักเรียนเติม บทสนทนาในหนังสือเรียน หน้า 10 Ex.2 ให้สมบูรณ์ด้วย subject pronouns หรือ object pronouns ที่ถูกต้อง เสร็จแล้วครูตรวจคำตอบนักเรียน ด้วยการสุ่มเรียกนักเรียนให้อ่านบทสนทนา

Answers
1. him, he 2. they, them 3. it, it, it 4. her, she



Personal Toolkit  Grammar หน้า 53


3. ให้นักเรียนเติมประโยคในหนังสือเรียน หน้า 11 Ex.3 ให้สมบูรณ์ ด้วยคำกริยาที่กำหนดให้ โดยเปลี่ยนให้อยู่ในรูปที่ถูกต้อง ก่อนทำครูให้นักเรียนอ่านตัวอย่างคำตอบที่ให้มาพร้อมกัน

Answers
1. getting up, going 2. reading
3. drinking 4. living


Personal Toolkit  Grammar หน้า 58

4. นักเรียนจับคู่ทำกิจกรรมในหนังสือเรียน หน้า 11 Ex.4 โดยพูดสนทนาเกี่ยวกับการให้คำแนะนำ พร้อมทั้งตอบรับหรือปฏิเสธตามสถานการณ์ (1-4) ที่ให้มา ถ้านักเรียนตอบปฏิเสธ ให้นักเรียนเสนอแนะทางเลือกอื่นแทนด้วย ก่อนทำกิจกรรมครูสุ่มเรียกนักเรียน 2 คน อ่านตัวอย่างให้เพื่อนฟัง

Possible answers
1. What about going to the shopping centre? Good idea!
2. Let’s watch a horror film on TV! No, I don’t like horror films. How about
watching cartoons?
3. Let’s have a sandwich! Great.
4. Why don’t we organise a party? That’s a brilliant idea.
5. How about doing martial arts? No, I hate them. What about cycling?

ขั้นที่ 4 Production
1. ครูให้นักเรียนช่วยกันสรุปสิ่งที่ได้เรียนรู้ในบทเรียนนี้ร่วมกัน จากนั้นให้นักเรียนจับคู่ ช่วยกันแต่งประโยคโดยใช้โครงสร้างภาษาที่เรียน โครงสร้างละ 5 ประโยค ครูสังเกตขณะนักเรียนทำกิจกรรม เสร็จแล้วสุ่มเรียกนักเรียน 3-5 คู่ ออกมานำเสนอที่หน้าชั้นเรียน
2. นักเรียนทำกิจกรรมในแบบฝึกหัด (Workbook) หน้า 6-7 Exs.1-7 เป็นการบ้าน

7. การวัดและประเมินผล
วิธีการวัด เครื่องมือ เกณฑ์
ตรวจการแต่งประโยค ประโยคที่นักเรียนแต่ง ร้อยละ 60 ผ่านเกณฑ์
ตรวจแบบฝึกหัด แบบฝึกหัด (Workbook) ร้อยละ 60 ผ่านเกณฑ์
สังเกตความใฝ่เรียนรู้ แบบประเมินคุณลักษณะอันพึงประสงค์ ระดับคุณภาพ 2 ผ่านเกณฑ์

8. สื่อ/แหล่งการเรียนรู้
8.1 หนังสือเรียน Team Up in English 2 ม.2
8.2 แบบฝึกหัด Team Up in English 2 ม.2
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
Learning management plan 3 Grammar Focus Time: 2 hours. Objectives (Objectives)-Use object pronouns, like/love/hate +-ing form, Why don't. we...? What about...? How about ...?, and Linkers (and, but, or, because).1. the essence of learning standards/indicators The essence of language communication 1There are tons of standard 1.2 language communication skills in information exchanges. Show feelings and opinions effectively.Indicators1.2.2 m/2 Used to request clarification of the instructions and descriptions according to the situation. 1.2.2 m/5 Speak and write to show feelings and their opinions about various issues, activities, and experiences with, the reason element appropriately.2. pivot/roll top ideas.To know and understand the structure of language about showing feelings and make recommendations. Assist in the exchange of information about the various issues around the.3. the essence of learning3.1 specific skills courses1) Language Features and Functions Grammar: Object pronouns, love / like / hate + -ing form, Why don't we...?, Let's..., What about...?, How about...?, Linkers (and, but, or, because)4. thinking skills. 4.1 skill to apply knowledge to learn language structure-present used to dress up a given sentence.5. features 5.1 yearn to learn.6. the learning activity. Step 1 Warm up1. the teacher to review the terminology relating to sport by dividing students into groups according to the row, and then the teacher think about 1 talk and sports terminology regarding the place where sport and then the students predict the competition. T: WaterTeam A: SwimmingT: Yes. MountainTeam B: SnowboardingT: No.Team C: Rock climbingT: That's right. 2. the teacher let the students know that in this lesson. Students will learn about and practice using the following syntax: Object pronouns, like/love/hate +-ing form, Why. don't we...? Let ... What about ...? How about ...?, and Linkers (and, but, or, because)Step 2: Presentation1. students read an example sentence in 10 books in the fence in front of the Personal pronouns object header, fill in the table Object pronouns correctly completed the teacher to reveal answers. Subsequently, students read an example sentence at the bottom of the table, students observe the position of the Personal object pronouns that are printed in bold, then a teacher asked students whether the position of the Personal pronouns object in the sentence is placed after the verb, and what kind of words. Object pronounsAnswersyou us them preposition2. teachers, students study the description using the love/hate/like +-ing form, in the box provided on the textbook page 10 topics like love/hate/+-ing form, teacher summary using the verb love/like/hate the students listen to again, that these verbs are verbs used to express likes and dislikes (expressing likes and dislikes) by the latter of these verbs must have a noun and which types of words, students choose between the channel 1 or more verb verb-ing is done to answer the answer together.love / like / hate + -ing formAnswersing form 3. students read sentences, question 3 questions in the textbook page 11 Asking for topic suggestions and help students think these sentences in Thai language to say, and then the teacher. Random calls students to speak Thai language teacher complete a sentence summarizing the students listen to whether we will use these questions to get advice about what to do. Making arrangementsAsking for suggestionsPossible answersWhat shall we do? "and we will do better.What do you want to do what she wants?What can we do what we do well?4. students read questions 1-4 on outline in textbook Making topic suggestions, 11 pages, students go back to read the dialogue on page 6 and 8 pages at a glance for example sentences using these structures in the instructions.Making suggestions Answers 1. Why don't we watch a film in the TV room? Why don't we take photos for the Camp photo album?2. What about snowboarding? What about a quiz? 3. How about going horse riding? How about a treasure hunt?4. Let's do something difficult! 5. students read an example sentence in front of 11 books in the frame header Linkers (1), and then the teacher asks the students how we use words any words associated with similar ideas. Conflicting thoughts. Join the idea as an alternative to, and explain why.Linkers (1)AnswersandbutbecauseStep 3 Practice1. the students fill the sentences in the books pages, complete with Object pronouns Ex.1 10 correct answers and solve the teacher finished, students read the sentence at the same time. Answers 1. us 2. them 3. him 4. her2. brief review of teachers using pronouns subject and object pronouns then students. Conversations in 10 pages, Ex.2 books, complete with subject pronouns or object pronouns correctly completed the teacher check answers with students randomly call students to read the dialogue.Answers 1. him, he 2. they, them 3. it, it, it 4. her, she Personal Toolkit  Grammar page 53 3. the students fill in the sentences to complete 11 page books with the verb Ex.3 given by the change in the correct format. Before the teacher read to students, for example, the answer came. Answers 1. getting up, going 2. reading 3. drinking 4. living Personal Toolkit  Grammar page 584. pairing the student activity in books page 11 discussion about Ex.4 talk by providing advice as well as accept or reject depending on the situation (1-4) provided. If a student answers denied the students suggest alternatives instead. Before doing a random teacher calls student 2 people read, for example, listening to a friend.Possible answers 1. What about going to the shopping centre? Good idea!2. Let's watch a horror film on TV! No, I don't like horror films. How about watching cartoons?3. Let’s have a sandwich! Great.4. Why don’t we organise a party? That’s a brilliant idea.5. How about doing martial arts? No, I hate them. What about cycling? ขั้นที่ 4 Production1. ครูให้นักเรียนช่วยกันสรุปสิ่งที่ได้เรียนรู้ในบทเรียนนี้ร่วมกัน จากนั้นให้นักเรียนจับคู่ ช่วยกันแต่งประโยคโดยใช้โครงสร้างภาษาที่เรียน โครงสร้างละ 5 ประโยค ครูสังเกตขณะนักเรียนทำกิจกรรม เสร็จแล้วสุ่มเรียกนักเรียน 3-5 คู่ ออกมานำเสนอที่หน้าชั้นเรียน 2. นักเรียนทำกิจกรรมในแบบฝึกหัด (Workbook) หน้า 6-7 Exs.1-7 เป็นการบ้าน7. การวัดและประเมินผลวิธีการวัด เครื่องมือ เกณฑ์ตรวจการแต่งประโยค ประโยคที่นักเรียนแต่ง ร้อยละ 60 ผ่านเกณฑ์ตรวจแบบฝึกหัด แบบฝึกหัด (Workbook) ร้อยละ 60 ผ่านเกณฑ์Notice of assessment and hunger for learning features quality level 2 through the criteria.8. media/learning source. 8.1 in English books Team Up 2 m 2 8.2 exercise Team Up in English 2 m 2
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
Lesson plans at 3 Grammar Focus
2 hours purposes. (Objectives) - Using Object pronouns, Love / like / Hate + ing form, Why do not we ...? What About ...? How About ...? And Linkers (and, but, or, because) it materially 1. Standards of Learning / Indicators Strand 1 Communicative Language 1.2 standard has the communication skills of language exchange information. Express feelings Reviews and efficiency indicators of 1.2m. 2/2 a request for advice, answers and explanations based on the scenario of 1.2 m. 2/5 speak and write and express their own opinions on the subject. Activities and experiences And provide appropriate justification 2. The essence / concept of knowledge and understanding about the structure of language to express feelings and make recommendations. Assist in the exchange of information on matters close to 3. Learning 3.1. Skills technicality 1) Language Features and Functions Grammar: Object pronouns, Love / like / Hate + ing form, ?, Why do not we ... Let's ..., What About ... About ... ?, How ?, Linkers (and, but. , or, because) 4. Thinking Skills 4.1. Quantitative knowledge to use - put the language to be used in composing the sentence imposed five. Desirable characteristics 5.1 Learning 6. Learning Step 1 Warm up 1. The teacher reviews the vocabulary related to sports. The students are divided into groups by rows. I think sports teachers, one category and say a word about where the sport is. I have students competed T: Water Team A: Swimming T: Yes. Mountain Team B: Snowboarding T: No. Team C: Rock climbing T: That's right. 2. Teachers informed students that in this lesson. Students will learn and practice using the following syntax: Object pronouns, love / like / hate + -ing form, Why do not we ...? Let's ... What about ...? How about ...? And Linkers (and, but, or, because) Step 2 Presentation 1. Have students read the textbook example of a sentence in the 10 topics Personal object pronouns fill tables in the Object pronouns correctly done, the teacher correct answers to students to read an example of a sentence at the bottom of the table. Students observing the Personal object pronouns in bold print. Then the teacher asked the position of Personal object pronouns in sentences be placed after verbs and any other type Object. pronouns Answers You US them preposition 2. Teacher education, descriptions of love / like / hate + -ing form the framework provided in the textbook page 10 topic love / like / hate + -ing form of the verb, and then the teachers love / like / hate it. Students listen again These verbs are verbs used to express likes and dislikes (expressing likes and dislikes) by these verbs must have nouns and verbs kind allows students to choose between one or the verbs add -ing. Then correct answers together Love / like / Hate + ing form Answers ing form 3. Have students read the sentence three questions provided in the textbook on page 11 titled Asking for suggestions and then assign students to think these sentences. In Thailand, however, says the teacher called students randomly sentence is Thailand. Then the teacher summarizes the students that we use these questions to get advice about what to do, Making. Arrangements Asking for suggestions Possible Answers What Shall we do? We would do well What do you want to do? She'd do anything What can we do? We do well 4. Students read books 1-4 in the frame on page 11 titled Making suggestions and have them return to read the dialogue on pages 6 and 8 to a rough sample sentence using these structures to advise Making. suggestions Answers 1. Why do not we Watch a Film in the TV Room? Why do not we take photos for the Photo Camp album? 2. What About snowboarding? What About a Quiz? 3. How About Horse Riding going? How. About a Treasure hunt? 4. Let's do Something difficult! 5. Students read a sample sentence in the 11 topics in the textbooks Linkers (1), then the teacher asked the students. We are listening to words of similar ideas. Connect conflicting ideas An idea as an alternative. And explain why Linkers (1) Answers and but because Stage 3 Practice 1. Ask students sentence in the book, complete with page 10 Ex.1 Object pronouns correctly done, the teacher correct answers. The students read the sentences simultaneously Answers 1. US Him 2. 3. 4. Her them 2. Teacher brief review. About the subject pronouns and object pronouns Then the students filled. Page 10 Ex.2 dialogue in textbooks, complete with subject pronouns or object pronouns correctly done, the teacher checks students' answers. Random conversations with the students to read Answers 1. Him, He 2. they, them 3. it, it, it 4. Her, She  Grammar Personal Toolkit Page 53 3. Students sentence on page 11 Ex.3 textbook, complete with verbs given. The change in the form is correct. Before a teacher read a sample answers accompanied Answers 1. Getting up, going reading 2. 3. 4. Living drinking Grammar  Personal Toolkit 58 4. Students match made ​​in textbooks Page 11 Ex.4 conversation by talking about giving advice. The acceptance or rejection by the situation (1-4) that if he refused. Recommended for students with alternatives. Before doing random teacher called students read two examples to your friend Possible Answers 1. What About going to the Shopping Centre? Good Idea! 2. Let's Watch a Horror Film on TV! No, I do not like Horror Films. How. About Watching Cartoons? 3. Let's have a sandwich! Great. 4. Why do not we organize a party? That's a Brilliant Idea. 5. How About Martial Arts doing? No, I Hate them. What About Cycling? Step 4. Production 1. Teachers assign students to summarize what they have learned this lesson well. Then match students Together sentences using structured language learning sentence structure and 5 teachers observe students during activities. Then a random call to present a pair of 3-5 students in class two. Students do exercises (Workbook) Page 6-7 Exs.1-7 the home seventh. The measurement and evaluation tools to measure the inspectors sentences. Sentence up to 60 percent of students passed the examination exercises exercises (Workbook), 60 percent met the criteria noted the learning. Rating desirable quality 2 pass 8. Media / learning resources 8.1 Books Team Up in English 2 m. 2 8.2 Exercises Team Up in English 2 m. 2.































































































































การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Lesson plans 3 Grammar Focus


the time 2 hours (Objectives)
- use, object pronouns love / like. / hate - ing form Why don ', t we...? What about...?
How about...? and Linkers (,,, and but or because)

1. Essence, learning standards / indicators
.The essence of the communicative language 1
standard.) 1.2 language communication skills in business news, feelings, And opinions effectively
indicators
a 1.2 m.2 / 2 use request, advice, explanation and description according to the situation 1.2 m. 2 / 5
a speak and write show feelings and their own opinions about such things. The activities and experiences, and to explain appropriately

2.Essence / concepts
knowing and understanding language structure about the expressions and give advice. Assist in the exchange of things close to

3. Learning
3.1 specific skills of
1) Language Features and Functions
.Grammar: Object, pronouns love / like / hate - ing form Why don ', t we...?, Let', s...
What about...?, How about...?, Linkers. ,,, (and but or because)

.
4.1 4 thinking skills using knowledge - take the language structures were used in composing sentences set

, 5. Desirable
5.1 pursuing learn

6. Learning activities step 1 Warm up
1.The teacher review vocabulary about sports. By dividing the students in groups by row and teachers think about sports 1 types. Talk about the place playing sports vocabulary and types. Then let students compete to guess
T: Water
Team A: Swimming
T: Yes. Mountain
Team B: Snowboarding
T:No.
Team C: Rock climbing
T: That 's right.
2. Teachers let students know that in this lesson. Students will learn and practice using the following grammar, Object pronouns love / like / hate - ing form Why don ', t we...? Let' s... What. About...? How about...? and Linkers (,,, and but or because)

step 2 Presentation
1.Let students read the sentences in the text frame in front 10 topics Personal object pronouns more dates in the Object, pronouns table Right, correct answer finished teacher
.Next, students read the sentences at the bottom of the table. The students to observe the position of the Personal object pronouns in bold type teacher then asked the students if the position of Personal object pronouns.
.Object pronouns



Answers you us them preposition

2.The teacher let students study explanation using love / like / hate - ing form frame provided in the text. 10 topic page love / like. / hate - ing form and teacher to conclude the verbs love / like / hate students hear again.(expressing likes and dislikes) after these verbs have nouns and words of any kind, let students choose between verbs or verb 1 channel fill - ing. Then reveal the answer together
.Love / like / hate - ing form



Answers ing form 3.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2024 I Love Translation. All reserved.

E-mail: