แผนการจัดการเรียนรู้รหัสวิชา 2001-1001 วิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพหล การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้รหัสวิชา 2001-1001 วิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพหล อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้รหัสวิชา 2001-1



แผนการจัดการเรียนรู้
รหัสวิชา 2001-1001 วิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ

หลักสูตรประกาศนียบัตรวิชาชีพ พุทธศักราช 2556
ประเภทวิชาพาณิชยกรรม

โดย
.........................................................

ภาคเรียนที่............ ปีการศึกษา............


แผนการจัดการเรียนรู้
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ จำนวน 2 หน่วยกิต 2 ชม. /สัปดาห์
หลักสูตร ประกาศนียบัตรวิชาชีพ (ปวช.) พุทธศักราช 2556
___________________________________________________________________________________
จุดประสงค์รายวิชา เพื่อให้
1. เข้าใจเกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพ องค์กรและการบริหารงานในองค์กร หลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ หลักการบริหารงานคุณภาพ สิ่งแวดล้อมและความปลอดภัยในการทำงาน
2. สามารถประยุกต์ใช้ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพเพื่อการพัฒนาตนและงานอาชีพ
3. มีเจตคติที่ดีต่องานอาชีพและหลักการบริหารงานให้มีคุณภาพและประสิทธิภาพ
สมรรถนะรายวิชา
1. แสดงความรู้เกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพ องค์กรและการบริหารงานในองค์กร หลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ หลักการบริหารงานคุณภาพ สิ่งแวดล้อมและความปลอดภัยในการทำงาน
2. ประยุกต์ใช้ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพเพื่อการพัฒนาตน องค์กรและงานอาชีพ
3. ประยุกต์ใช้หลักการบริหารงานคุณภาพ สิ่งแวดล้อมและความปลอดภัยในการทำงาน
คำอธิบายรายวิชา
ศึกษาเกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพ องค์กรและการบริหารงานในองค์กร หลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ หลักการบริหารงานคุณภาพ สิ่งแวดล้อมและความปลอดภัยในการทำงาน









การวิเคราะห์หน่วยการเรียนรู้ และสมรรถนะรายวิชา
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ จำนวน 2 หน่วยกิต 2 ชม. /สัปดาห์
หน่วยที่ ชื่อหน่วยการเรียนรู้ สมรรถนะรายวิชา
1 ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับงานอาชีพ 1. ความรู้เกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพ
2. โครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพ
3. การพัฒนาตนเองเข้าสู่งานอาชีพ
4. หลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ
2 ธุรกิจและการเป็นผู้ประกอบการ 5. ความรู้ทั่วไปเกี่ยวกับธุรกิจ
6. ความรู้ทั่วไปเกี่ยวกับการประกอบการ
3 องค์กรและการบริหารจัดการภายในองค์กร 1. ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับองค์กร
2. การบริหารจัดการภายในองค์กร
4 สิทธิและหน้าที่ของคนทำงาน 1. ความหมายของบุคลในองค์กรธุรกิจ
2. พระราชบัญญัติที่คุ้มครองแรงงาน พ.ศ. 2541 แก้ไขเพิ่มเติม พ.ศ. 2551
3. พระราชบัญญัติกองทุนเงินทดแทน พ.ศ. 2537
4. พระราชบัญญัติแรงงานสัมพันธ์ พ.ศ. 2518
5. พระราชบัญญัติประกันสังคม
6. สิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้าง
5 หลักการบริหารคน เงินและงาน 1. หลักการบริหารเงิน
2. หลักการบริหารทรัพยากรมนุษย์
3. หลักการบริหารงาน
4. ลักษณะของการบริหารงานที่ดี
6 หลักการบริหารคุณภาพและการเพิ่มผลผลิต 1. หลักการบริหารงานคุณภาพ
2. ความรู้เกี่ยวกับการเพิ่มผลผลิต
3. กรณีตัวอย่าง เทคนิคการผลิตให้ต้นทุนต่ำกว่าคู่
แข่งขัน
7 การจัดการสิ่งแวดล้อมและความปลอดภัย 1. ความรู้ทั่วไปเกี่ยวกับการจัดการสิ่งแวดล้อม
2. การจัดการความปลอดภัย

โครงการจัดการเรียนรู้
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ จำนวน 2 หน่วยกิต 2 ชม./สัปดาห์
หน่วยที่ ชื่อหน่วยการเรียนรู้ สัปดาห์ที่ ชั่วโมงที่
1 ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับงานอาชีพ
1. ความรู้เกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพ
2. โครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพ
3. การพัฒนาตนเองเข้าสู่งานอาชีพ
4. หลักการปฏิบัติตนในงานอาชีพ 1-3 1-6
2 ธุรกิจและการเป็นผู้ประกอบการ
1. ความรู้ทั่วไปเกี่ยวกับธุรกิจ
2. ความรู้ทั่วไปเกี่ยวกับการประกอบการ 4-5 7-10
3 องค์กรและการบริหารจัดการภายในองค์กร
1. ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับองค์กร
2. การบริหารจัดการภายในองค์กร 6-7 11-14
4 สิทธิและหน้าที่ของคนทำงาน
1. ความหมายของบุคลในองค์กรธุรกิจพระราชบัญญัติที่คุ้มครองแรงงาน พ.ศ. 2541 แก้ไขเพิ่มเติม พ.ศ. 2551
2. พระราชบัญญัติกองทุนเงินทดแทน พ.ศ. 2537
พระราชบัญญัติแรงงาน สัมพันธ์ พ.ศ. 2518
3. พระราชบัญญัติประกันสังคมสิทธิและหน้าที่ของลูกจ้างและนายจ้าง 8-10 15-20
5 หลักการบริหารคน เงินและงาน
1. หลักการบริหารเงิน
2. หลักการบริหารทรัพยากรมนุษย์
3. หลักการบริหารงานลักษณะของการบริหารงานที่ดี 11-13 21-26
6 หลักการบริหารคุณภาพและการเพิ่มผลผลิต
1. หลักการบริหารงานคุณภาพ
2. ความรู้เกี่ยวกับการเพิ่มผลผลิต
3. กรณีตัวอย่าง เทคนิคการผลิตให้ต้นทุนต่ำกว่าคู่แข่งขัน 14-16 27-32
7 การจัดการสิ่งแวดล้อมและความปลอดภัย
1. ความรู้ทั่วไปเกี่ยวกับการจัดการสิ่งแวดล้อม
2. การจัดการความปลอดภัย 17-18 33-36
รวม 18 36






















แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะ
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ สอนครั้งที่ 1 หน่วยที่ 1
ชื่อบท ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับงานอาชีพ : ความรู้เกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพ เวลา 2 ชม. /สัปดาห์
1. สาระสำคัญ
มาตรฐานอาชีพ เป็นมาตรฐานที่กำหนดโดยเจ้าของอาชีพหรือองค์กรทางวิชาชีพ โดยกำหนดสมรรถนะในงานหลักหรือความสามารถในการปฏิบัติงาน (Competency Based) ของอาชีพนั้น ๆ ในหลักการหรือเทคนิคที่นิยมใช้ในการวิเคราะห์ ได้แก่ Functional Analysis เป็นกรอบแนวทางในการพัฒนาหลักสูตร การจัดการเรียนการสอนและการฝึกอบรมนักเรียนในอาชีพหนึ่ง ๆ สามารถกำหนดสมรรถนะต่าง ๆ ออกเป็นระดับหลายระดับตามทีคณะกรรมการกำหนด เช่น กำหนดเป็น 5 ระดับ โดยระดับ 1 เป็นงานประจำค่อนข้างง่าย และพัฒนาขึ้นเป็นลำดับจนถึงระดับ 5 ซึ่งเป็นระดับที่ซับซ้อนของงานในอาชีพมากที่สุด
2. จุดประสงค์การเรียนรู้
2.1 จุดประสงค์ทั่วไป
1. สามารถอธิบายเกี่ยวกับสมรรถนะได้
2. สามารถอธิบายเกี่ยวกับมาตรฐานอาชีพได้
2.2 จุดประสงค์เชิงพฤติกรรม/บูรณาการเศรษฐกิจพอเพียง
1) พุทธิพิสัย
- มีความเข้าใจและสามารถอธิบายสมรรถนะและมาตรฐานอาชีพได้
2) ทักษะพิสัย
- สามารถฝึกเขียนแผนการดำเนินการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพได้
3) จิตพิสัย
- มีความสนใจในเรื่องของสมรรถนะและมาตรฐานอาชีพ
3. สมรรถนะ
1. สาระสำคัญเกี่ยวกับสมรรถนะ
2. สรุปสาระสำคัญของมาตรฐานอาชีพได้

4. สาระการเรียนรู้
- ความรู้เกี่ยวกับสมรรถนะและมาตรฐานอาชีพ
5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน
- เชิญวิทยากรมาบรรยาย
5.2 ขั้นสอน
- ให้ความรู้เกี่ยวกับสมรรถนะและมาตรฐานอาชีพ
5.3 ขั้นสรุป
- อธิบายและสรุปสาระสำคัญของสมรรถนะและมาตรฐานอาชีพ
6. สื่อการเรียนรู้และแหล่งการเรียนรู้
1. คู่มือสมรรถนะหลัก คำอธิบาย และตัวอย่างพฤติกรรมบ่งชี้สมรรถนะหลักในราชการพลเรือน
2. www.org/posts/30162
7. การบูรณาการเชื่อมโยง
7.1 สาระการเรียนรู้
- สามาร
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
Learning management plan.Department ID 2001-1001 courses knowledge about occupationsCourses, professional certificates Buddhist 2556 (2013)Department of Commerce category.By.........................................................Semester ............ Academic year ............Learning management plan.2001-1001 courses title code. Knowledge occupations 2 credits 2 hrs./week.Courses, professional certificates (the company). Buddhist 2556 (2013)___________________________________________________________________________________The purpose of so1. understanding of professional standards, organization and administration of the Organization in their occupations, the main principles of quality management. Environment and safety in the workplace2. be able to apply knowledge of career development and career.3. have good attitudes towards career and job management, quality and performance.Performance courses1. display a knowledge of professional standards, organization and administration of the Organization in their occupations, the main principles of quality management. Environment and safety in the workplace2. apply knowledge of career self development Organizations and occupations3. apply the principles of quality management Environment and safety in the workplaceCourse descriptionLearn about professional standards, organization and administration of the Organization in their occupations, the main principles of quality management. Environment and safety in the workplaceAn analysis of the learning units and courses2001-1001 courses title code. Knowledge occupations 2 credits 2 hrs./week.The name of the unit, the unit of competency learning.1. basic knowledge about occupations to the standard occupation knowledge 1.2. the standard occupation classification structure.3. to develop ourselves into career jobs.4. the operating principle of radical career2 business and entrepreneurship 5. General knowledge about business.6. General knowledge concerning the3 organization and internal management organization 1. basic knowledge about the organization.2. the management within the organization.4. the rights and duties of workers, 1. the meaning of business organization specified in khonnai.2. the Act of labour protection amendments 2541 (1998) 2551 (2008)3. Act 2537 (1994) compensation fund.4. Labour Relations Act 2518 (1975)5. the Social Security Act6. the rights and duties of employees and employers.5 principles of the management of people and jobs, primary Treasury.2. human resources management principles.3. principles of management.4. the characteristics of good management.6 principles of quality management and productivity, the quality management principles 1.2. knowledge about the increasing output.3. If, for example, low-cost production techniques than the pair. Competitive.7. environmental management and safety: 1. General knowledge about environmental management.2. managing securityProject management learning.2001-1001 courses title code. Knowledge occupations the number of visitors/week, 2 credits 2.The name of the unit the unit learning week hours.1. basic knowledge about occupations1. knowledge of professional standards.2. the standard occupation classification structure.3. to develop ourselves into career jobs.4. the operating principle of radical career 1-3 1-6.2 business and entrepreneurship1. General knowledge about business.2. General knowledge about assembling a 4-5-7-10.3. Organization and management within the organization.1. basic knowledge about the organization.2. internal management organization 6-7 11-14.4. the rights and duties of workers.1. the meaning of the business enterprise khonnai the Act of labour protection amendments 2541 (1998) 2551 (2008)2. Act 2537 (1994) compensation fund.The Labour Relations Act 2518 (1975)3. the Social Security Act the rights and duties of employees, employers and 15-20 8-10.5 principles of the management of people and jobs.1. the principle of fiscal management.2. human resources management principles.3. the principle of the management characteristics of a good administration 11-13 21-26.6 principles of quality management and productivity1. quality management principles.2. knowledge about the increasing output.3. If, for example, low-cost production techniques than the 27-match, 14-16 32.7. environmental management and security.1. General knowledge about environmental management.2. the security management, 17-18, 33-36. Total 36 18The plan focuses on learning, performance management2001-1001 courses title code. Knowledge about the teaching profession jobs 1 unit 1Name of the article. Basic knowledge about occupations: professional knowledge about standard time-2 hrs/week.1. subject matterProfessional standards defined by the owner of the standard, professional or professional organization by the performance in the primary or the ability to practice your profession (Competency Based). In principle, or a technique used in Functional Analysis, including Analysis as a framework for curriculum development guidelines. Managing, teaching and training students in a career of performance can be defined as the level-by-Committee, such as a level 1 5 set is a fairly simple job, and developed a level 5, which is a complex level of occupation most.2. the purpose of learning.2.1 general objective1. be able to describe the performance.2. be able to describe a professional standard.2.2 purpose of localism today/integration1.) phutthi radar-Understand and be able to describe the competencies and professional standards.Skill 2) radar-The action plans can be written in the standard occupation classification.3 mental radar.)-Interested in the performance and professional standards.3. performance.1. pivot about the performance.2. summarize the essence of professional standards.4. the essence of learning-Knowledge of performance and professional standards.5. the learning activity.5.1 steps leading into the lesson.Lecture-researcher5.2 Advanced tutorials-Provide knowledge about the performance and professional standards.5.3 summary stage.-Describe and summarize the essence of the performance and professional standards.6. the media and learning to learn. 1. the core performance guide a description and a sample of the main performance indicators in public behavior and civilians.2. www.org/posts/301627. the integration of links.7.1 the essence of learning-Can be.
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!


Unit Plan
2001-1001 Course knowledge about careers Diploma Curriculum 2556 types of commercial by ....................... .................................. ............ Semester Year ............ Unit Plan 2001-1001 Code Course Name knowledge about the careers of two two-credit hour / week course. Certificate (Vocational.) BE 2556 ___________________________________________________________________________________ objectives of the course to 1. understanding of the profession. Organization and management of the organization. Practice their profession Principles for Quality Management Environmental and safety at work 2. You can apply the knowledge about career development, and career third. A good attitude towards work and the administration to provide quality and efficient performance Course 1. Demonstrate knowledge about the profession. Organization and management of the organization. Practice their profession Principles for Quality Management Environmental and safety at work 2. Application of knowledge about their career development. Organization and career third. Application Quality Management Principles Environmental and safety at work describe a study on professional standards. Organization and management of the organization. Practice their profession Principles for Quality Management Environmental and safety performance analysis unit. Performance Course and Course 2001-1001 Course knowledge about the careers of two two-credit hour / week units. Learning Organization Performance Course 1 1. Introduction to the professional knowledge of the occupational standard two. Structural Standard Classification of Occupations 3. Career development into four. Practice their profession 2. Business and Entrepreneurship 5. General knowledge about business 6. General knowledge about entrepreneurship 3. Organization and management within the organization 1. Introduction 2. Management within the organization 4 The rights and duties of workers 1. The definition of a person in a business enterprise 2. The Labour Protection Act of 2541, as amended in 2551 3. Compensation Fund Act 2537 4. Labour Relations Act, 2518 5. Social Security Act 6. The rights and obligations of employees and employers 5. Principle 1. Principle Management and Financial Management 2. Principles of Human Resource Management 3. Management Principles 4. The nature of good management 6. Quality management principles and improve the quality management principles: 1. 2. Knowledge about increasing productivity 3. Case production techniques to lower cost than competing 7. Environmental and safety 1. Introduction to Environmental Management 2. Security Management Learning Programme 2001-1001 Code Course Name knowledge about the careers of two two-credit hour / week units. Name of hours a week learning first introduction to the professional one. Knowledge of occupational standard two. Structural Standard Classification of Occupations 3. Career development into four. Practice their profession in a 1-3 1-6 second business and entrepreneurship 1. General knowledge about business second. General knowledge about entrepreneurship 4-5 7-10 3 organization and management within the organization first. Introduction to the organization two. Management within 6-7 11-14 4 rights and duties of workers first. The definition of a person in a business enterprise that Labour Act 2541, amended in 2551 2. Compensation Fund Act 2537, the Labour Relations Act 2518 3. Social Security Act and rights. duties of employers and employees 8-10 15-20 5 people money management principles and Treasury 1. Principle 2. Principles of Human Resource Management 3. The management style of good management 11-13 21-26 6 principles of quality management and productivity first. Quality Management Principles 2. Knowledge about increasing productivity 3. Case production techniques to lower cost rivals 14-16 27-32 7 Environmental Management and Safety 1st. General knowledge about environmental management 2. Security Management 17-18 33-36 18 36 Unit Plan and Performance 2001-1001 Code Course Name knowledge about the teaching profession, the first unit of the first chapter is an introduction to careers. Knowledge of occupational standard for 2 hrs. / week 1. Significant professional standards. The standard was set by owner occupation or professional organizations. The core competency or ability to perform work (Competency Based) that the principles of the profession or the techniques used in the analysis include Functional Analysis is a framework for curriculum development. The teaching and training students in one career can be fixed into the various performance levels according to the Commission, as defined by the first five-star routine quite simple. And developed in order to level five, which is the most complex of career second. The purpose of learning 2.1 General purpose one. Can explain the performance two. Can explain about the profession 2.2. Behavioral objectives / integration sufficiency 1) Cognitive - understands and can explain the performance standards and professional 2) Skill Range - can be trained to write an action plan Standard Classification of Occupations have 3) Group - a. interested in the performance and the career third. Performance Summary 1. About Performance 2. The gist of the profession 4. Learning - knowledge about the professional competence and standards 5. Learning Activity 5.1 Introduction to Learning - invited to lecture to teach 5.2 - knowledge about the professional standards of performance and 5.3 Wrap Up - description and summary of the performance and professional standards 6. Learning materials and learning resources first. Guide core description and sampling behavior indicates core competencies in the civil 2. Www.org/posts/30162 7. Integrating Link 7.1 Learning - the devil.




















































































































































การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!


lesson plan
subject code 2001-1001 subjects. Knowledge about career

course Vocational Colleges Vocational 2556



commercial by... The... To... To... To... To... The...... the...

semester......). Academic year......


.Lesson plan
subject code 2001-1001 name of subject knowledge about the career of 2 credits 2 hours / week
course in Colleges (certificate) in the 2556
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
.Course objectives to
1. Understand about the occupational standards Organization and management in the enterprise. The principle of behave in careers. Quality management principles, environment and safety in work
2.Can apply their knowledge about career development and their careers
3.? Have a good attitude towards career and administrative principle of high quality and efficient performance of 1

.Represent knowledge about occupational standards Organization and management in the enterprise. The principle of behave in careers. Quality management principles, environment and safety in work
2.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2026 I Love Translation. All reserved.

E-mail: