แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะร

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะ
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ สอนครั้งที่ 7 หน่วยที่ 3
ชื่อบท ธุรกิจและการเป็นผู้ประกอบการ : การบริหารจัดการภายในองค์กร เวลา 2 ชม. /สัปดาห์
1. สาระสำคัญ
การบริหารหรือการจัดองค์กรเป็นกิจกรรมหรือลักษณะงานที่มีบุคคลตั้งแต่ 2 คนขึ้นไปมาร่วมกันร่วมใจกันปฏิบัติกิจกรรมเพื่อให้บรรลุเป้าหมายร่วมกัน ต้องมีการปฏิบัติภารกิจด้วยการวางแผน การจัดองค์กร การชี้นำและการควบคุมซึ่งเป็นภารกิจหรือหน้าที่ของการจัดการโดยปกติแล้วการบริหารหรือการจัดการจะเป็นเรื่องของผู้บริหารที่ต้องปฏิบัติ
2. จุดประสงค์การเรียนรู้
2.1 จุดประสงค์ทั่วไป
1. เพื่อให้ทราบถึงตำแหน่งของผู้บริหารว่ามีการแบ่งระดับการบริหารเป็น 3 ระดับ
2. เพื่อให้ทราบถึงบทบาท หน้าที่ของผู้บริหาร
3. เพื่อให้ทราบถึงทักษะของการเป็นผู้บริหารแบ่งออกเป็น 3 ด้าน
2.2 จุดประสงค์เชิงพฤติกรรม/บูรณาการเศรษฐกิจพอเพียง
1) พุทธิพิสัย
- มีความรู้ด้านการบริหารจัดการองค์กรและการทำงานของผู้บริหาร
2) ทักษะพิสัย
- ค้นคว้าหาข้อมูลเรื่อง (1) ตำแหน่งของผู้บริหารตามการบริหารจัดการ (2) บทบาท หน้าที่ของผู้บริหาร (3) ทักษะของการเป็นผู้บริหารและปฏิบัติงานกลุ่มเพื่อทำรายงาน
3) จิตพิสัย
- มีความสนใจในทักษะของการเป็นผู้บริหาร เพื่อสามารถนำไปใช้ในอนาคตได้
3. สมรรถนะ
1. บอกความแตกต่างของการบริหารและการจัดการได้
2. บอกความหมายของการจัดการได้
3. อธิบายระบบในการบริหารจัดการได้
4. สรุป ตำแหน่ง คุณลักษณะ หน้าที่ บทบาทและทักษะของผู้บริหารได้


4. สาระการเรียนรู้
1. ความแตกต่างของการบริหารและการจัดการ
2. ความหมายของการจัดการ
3. อธิบายระบบในการบริหารจัดการ
4. ตำแหน่ง คุณลักษณะ หน้าที่ บทบาทและทักษะของผู้บริหาร
5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน
- ทบทวนความรู้เกี่ยวกับองค์กรและองค์กรธุรกิจ
5.2 ขั้นสอน
- อธิบายความแตกต่างของการบริหารและการจัดการความหมายของการจัดการอธิบายระบบในการบริหารจัดการตำแหน่ง คุณลักษณะ หน้าที่ บทบาทและทักษะของผู้บริหาร
5.3 ขั้นสรุป
- สรุประบบการบริหารจัดการภายในองค์กร
6. สื่อการเรียนรู้และแหล่งการเรียนรู้
- หลักการจัดการ ผศ. ตุลา มหาพสุธานนท์ บริษัท พี่ เอ็น เค แอนด์ สกายพริ้นติ้งส์ จำกัด 2554
7. การบูรณาการเชื่อมโยง
7.1 สาระการเรียนรู้
- ระบบบริหารจัดการ (Managerial system) เป็นเครื่องมือที่ถูกสร้างขึ้นเพื่อจัดการในเรื่องการประเมินผลการปฏิบัติงาน การปรับตัวหรือการเปลี่ยนแปลง การประสานงาน และการตัดสินใจ
7.2 การบูรณาการ
7.2.1 มนุษยสัมพันธ์
- ระบบการบริหารจัดการจะมีการประสานงานประกอบด้วย เพื่อมิให้เกิดความขัดแย้งในกระบวนการทำงาน ทั้งนี้เพื่อให้การทำงานในทุกขั้นตอนเป็นไปในทิศทางเดียวกัน เพื่อป้องกันมิให้เกิดความขัดแย้ง หรือเพื่อช่วยบรรเทาหรือแก้ปัญหาความขัดแย้งในการทำงานได้

7.2.2 สังคม
- กลไกหลักของการทำงานอย่างเป็นระบบ มีระบบคนและสังคมเป็นส่วนประกอบ โดยพิจารณาว่าวัตถุประสงค์ขององค์กรจะสำเร็จหรือไม่ขึ้นอยู่กับองค์ประกอบระบบคนและสังคมในองค์กรเป็นประการสำคัญ เช่น คนงานนัดหยุดงาน หรือคนงานในตำแหน่งสำคัญขาดงาน ฯลฯ
7.3 กิจกรรม
7.3.1 แลกเปลี่ยนความคิด
- ให้นักเรียนเขียนแผนภาพแสดงระดับการบริหารจัดการ
7.3.2 การทำงานเป็นกลุ่ม
1. แต่ละกลุ่มจับสลากเลือกหัวข้อ ดังนี้
(1) โครงสร้างขององค์กร
(2) การจัดแผนงาน
(3) กระบวนการจัดการ
2. ให้แต่ละกลุ่มไปค้นคว้าหาข้อมูลตามหัวข้อที่จับสลากได้
3. นำข้อมูลที่ค้นคว้ามา จัดทำเป็นแผนผังใส่ฟิวเจอร์บอร์ด ติดไว้ที่บอร์ดแผนกวิชา
8. การวัดและการประเมินผล
1. สังเกตพฤติกรรมการปฏิบัติกิจกรรมกลุ่ม
2. ประเมินคุณธรรม จริยธรรม ค่านิยม และคุณลักษณะที่พึงประสงค์
9. บันทึกผลหลักการจัดการเรียนรู้
-
10. ข้อเสนอแนะเพิ่มเติม
-
11. ความคิดเห็นของผู้บริหาร/ผู้ที่ได้รับมอบหมาย
-

0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
The plan focuses on learning, performance management2001-1001 courses title code. Knowledge about the teaching profession jobs 7 times the unit 3.Name of the article. Business and entrepreneurship: the internal organization, management of time 2 hrs./week.1. subject matterThe management or organizational activities, or a person with two or more people come together to share practical activities. to achieve shared goals. There must be a mission with a plan. To manage the organization. Guidance and control, which is a task or duties of management usually management or handling will be the subject of the to-do.2. the purpose of learning.2.1 general objective1. to know the position of the Executive management level is divided into 3 levels.2. to determine the role of the Executive3. in order to determine the skills of executives in three aspects.2.2 purpose of localism today/integration1.) phutthi radar-Knowledge of the Organization, management and operation of the Executive.Skill 2) radar-Research to find information about (1) the position of the management by the management (2) functions of the Director (3) the Executive skills and practice group to run the report. 3 mental radar.)-Interested in the skills of the management to be applied in the future.3. performance.1. tell the difference of management and administration.2. tell the handling.3. Description of the system management.4. a summary of the position of the feature role and skills of managers.4. the essence of learning1. the differences in the management and administration2. the meaning of management.3. Description of the system for managing4. position the feature role and management skills.5. the learning activity.5.1 steps leading into the lesson.-Review of organizational and business knowledge5.2 Advanced tutorials-Describe the differences in the management and administration of the management system are described in the management position. The feature role and management skills.5.3 summary stage.-The summary of the corporate management system.6. the media and learning to learn.-Principles of management Asst. Prof. phasutha small earthen cistern Basilica: The company k & n sky trainer yoprin 2554 (2011) ting co., Ltd.7. the integration of links.7.1 the essence of learning-System Administration (Managerial system) is a tool created to manage for performance evaluation. To adapt or change. Coordination and decision making7.2 integration7.2.1 interpersonal skills -Management system will have to include a conflict in the working process. This is so that the work in every step is going in the same direction. In order to prevent conflicts or to help alleviate or solve conflicts at work.7.2.2 society.The main mechanism of work-this is the system. People and social systems as a component by considering that the purpose of an enterprise is successful or not depends on the system and the social element in an organization as important reasons, such as strikes, workers or workers in sensitive positions, absence, etc.7.3 activities7.3.1 to exchange ideas.-Students write diagram showing the level of management7.3.2 to work as a group.1. each group header is selected, the following lottery.(1) the structure of the organization.(2) scheme.(3) management process.2. give each group to research information on the lottery.3. research data coming Prepare a insert chart future Board next to the boards Department Department.8. measurement and evaluation1. observe the operating behavior Group activities2. evaluate the integrity, ethical values, and the undesirable features.9. save the core learning management-10. additional recommendations-11. the comments of the Executive Director/Director.-
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
Performance Unit Plan for
2001-1001 Code Course Name knowledge about the teaching profession No.7 unit 3
chapter business and entrepreneurship: management within the organization for 2 hrs. / week
1. The essence
of management or the organization's activities or job description with individuals from two or more people come together, practice together to achieve common goals. Must have a mission by planning, organizing, directing and controlling the mission or duties of management usually is a matter of administration or management executives who need to practice
two. The purpose of learning
2.1 General purpose
one. To determine the position of the administration that has divided the administration into three levels
2. To determine the role. The management of
three. To determine the skills of the executive is divided into three areas
2.2 behavioral objectives / integration sufficiency
1) Cognitive
- Knowledge of corporate management and executive function
2) Skill Range.
- to discover information about (1) the position of executive management; (2) the role of the executive (3) the skills of executive and operational groups to report
3) Group
- are interested in their skills. Executive Director of the To be used in the future
3. Performance
1. tell the difference of the administration and management of the
two. Define the managed
three. Describes a system for managing
4. Summary of the feature role and skills of executives have four. Learning first. Differences of Administration and Management 2. The definition of management 3. The system described in the management of four. The role and skills of the management features 5. Learning Activity 5.1 Introduction to Learning - A review of knowledge about organizations and business entities 5.2 Basic teach - explain the difference of the administration and management of the means of managing the system for managing the feature role and skills of the management 5.3. Wrap Up - The management system within six. Learning materials and learning resources - Principles of Management Assoc. October's First Parachute PN K & Sky Printing Co., Ltd. 2554 7. Integrating Link 7.1. Learning - Management (Managerial system) is a tool that was created to handle the evaluation of performance. Adaptation or alteration, coordination and decision-making 7.2. Integrating 7.2.1 Human relationships - management system will be coordinated contain. To avoid conflicts in the process. In order to work in every step in the same direction. In order to prevent conflicts. Or to alleviate or resolve conflicts in a viable society 7.2.2 - the main engine of the system. Systems and social components. Considering that the purpose of the enterprise is successful or not depends on the people and social systems in an organization is important, as workers strike. Or workers in key positions absence, etc. 7.3 Activities 7.3.1 exchange of ideas - the students diagram shows the management level 7.3.2. Working Group 1. Each lottery pick headings: (1) organizational structure, (2) the plan, (3) Process 2. Ask each group to discover information on topics covered in lottery third. The data comes research Develop a plan to put future boards. Mounted on the board, Department 8. Measurement and Evaluation 1. Observation Practice Group 2. Rating moral values ​​and desirable features nine. Records management principles learned - 10. Suggestions - 11. Reviews of the management / assignment -.













































การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Competency based learning plan
subject code 2001-1001 name of subject knowledge about the job สอนครั้งที่ 7 unit 3
chapter titles. Business and Entrepreneurship: management within the enterprise. The time 2 hours / week
1. Essence
.Administration or organization activity or job characteristics with the party since 2 more people come together to join together in order to achieve the sharing activities There must be a mission with the planning, organizing,2. Learning objectives 2.1 general purpose 1

.? In order to know the location of the management that the management level is 3 levels
2. In order to know the role of executive budget
3.In order to know the skills of the divided into 3 the
2.2. Behavioral objectives / integration of economy
1) cognitive domain
- knowledge management to the organization and function of the
2). Cognitive skills
.- search the information about (1) position of the executive in management (2) roles of executives (3) skills of management and working group for the report.
3) affective
.- are interested in the skills of management. To be used in the future. 3. Performance
1. Tell the difference of administration and management
2.? Tell me the meaning of management
3.? Information system in the management 4
.Conclusion the position characteristics, roles and skills of directors



1 4. Learning. The difference of administration and management, 2
. The meaning of management
3. Explain the system in the management 4
.The characteristics, roles and skills of management
5. Learning activities
5.1 step import the classes
-. Review the knowledge about the organization and the business enterprise
5.2 step-by-step instruction
.- explain the difference of administration and management, the meaning of management information system in the management position, characteristics, roles and skills of management, 5.3
Conclusion
- Summary of management system inside enterprise
6.Learning materials and learning resources
- Principles of management, assistant professor of October. The great earth D company. I n k & สกายพ printing company, limited. 2554
7 integration 7.1 learning link

.- management system (Managerial system) is a tool that was created to manage in the evaluation work. The adjustment or change, coordination and decision making 7.2 integration


. 7.2.1 interpersonal relations- management system is composed of coordination To avoid conflict in the process of working. In order to work in every stage is in the same direction. To prevent the conflict.

. 7.2.2 Society- the main mechanism of function systematically. A man and society. By considering that the purpose of the enterprise will succeed or not depends on people and society in the enterprise system is important reasons such as workers strike.Etc
.7.3 activities
7.3.1 exchange ideas
-. The students writing level diagram management working group 1

7.3.2. Each group choose a topic, as follows: lottery
(1) organization structure
(2). The plan
(3)
2 management process.Each group to search the information on a topic that the lottery
3. The research provided a layout plan on future board. On board the Department of 8
.
1, measurement and evaluation. Observation practice group
2.Evaluation of the moral values and characteristics, 9
. Records of the results of learning, 10
-
. Further suggestions
-
, 11. The administrators, who assigned
-

.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2024 I Love Translation. All reserved.

E-mail: