แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 2 Why don’t we play them?    เวลา 2 ชั่วโมงจุด การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 2 Why don’t we play them?    เวลา 2 ชั่วโมงจุด อังกฤษ วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 2 Why don’t

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 2 Why don’t we play them?
เวลา 2 ชั่วโมง

จุดประสงค์ (Objectives)
- พูดเสนอแนะหรือให้คำแนะนำเกี่ยวกับการทำกิจกรรม พร้อมทั้งตอบรับและปฏิเสธได้
- พูดแสดงความชอบ/ไม่ชอบ พร้อมทั้งให้เหตุผลประกอบได้
เนื้อเรื่อง (The story) ในหนังสือเรียน หน้า 8
สำหรับเด็กบางคนวันนี้เป็นวันสุดท้ายที่ Harrow Summer Camp และสภาพอากาศข้างนอกแย่มาก
ผู้ประสานงานแคมป์ Mrs Doyle และ Sara หนึ่งในผู้ช่วย จึงคิดที่จะทำกิจกรรมที่สามารถทำร่วมกันได้
Jack ซึ่งเข้าร่วมพูดคุยด้วย บอกว่าข้อเสนอของ Mrs Doyle ที่ให้เล่นเกมกระดานนั้นน่าเบื่อ ส่วนความคิดของ Sara ที่เสนอให้เล่นเกมล่าสมบัตินั้นต้องทำงานหนักมาก และเขาชอบนั่งดูภาพยนตร์ทางโทรทัศน์มากกว่า ซึ่ง Sara ไม่เห็นด้วย ท้ายที่สุด Jack เสนอการทำแบบทดสอบหรือถ่ายรูปเพื่อรวมไว้ในอัลบั้มภาพ Harrow Summer Camp และความคิดสุดท้ายนี้ได้รับการยอมรับจากทุกคน

1. สาระ มาตรฐานการเรียนรู้/ตัวชี้วัด
สาระที่ 1 ภาษาเพื่อการสื่อสาร
มาตรฐาน ต 1.1 เข้าใจและตีความเรื่องที่ฟังและอ่านจากสื่อประเภทต่างๆ และแสดงความคิดเห็นอย่างมีเหตุผล
มาตรฐาน ต 1.2 มีทักษะการสื่อสารทางภาษาในการแลกเปลี่ยนข้อมูลข่าวสาร แสดงความรู้สึก และความคิดเห็นอย่างมีประสิทธิภาพ
มาตรฐาน ต 1.3 นำเสนอข้อมูลข่าวสาร ความคิดรวบยอด และความคิดเห็นในเรื่องต่างๆ โดยการพูดและการเขียน
ตัวชี้วัด
ต 1.1 ม.2/2 อ่านออกเสียงข้อความ ข่าว ประกาศ และบทร้อยกรองสั้นๆ ถูกต้องตามหลัก
การอ่าน
ต 1.2 ม.2/2 ใช้คำขอร้อง ให้คำแนะนำ คำชี้แจง และคำอธิบายตามสถานการณ์
ต 1.2 ม.2/5 พูดและเขียนแสดงความรู้สึกและความคิดเห็นของตนเองเกี่ยวกับเรื่องต่างๆ
กิจกรรม และประสบการณ์ พร้อมทั้งให้เหตุผลประกอบอย่างเหมาะสม


2. สาระสำคัญ/ความคิดรวบยอด
การรู้และเข้าใจโครงสร้างภาษาเกี่ยวกับการแสดงความรู้สึกและการให้คำแนะนำ ช่วยในการแลกเปลี่ยนข้อมูลเกี่ยวกับเรื่องต่างๆ ใกล้ตัว

3. สาระการเรียนรู้
3.1 ทักษะเฉพาะวิชา
1) Language Features and Functions
Vocabulary: Adjectives
Grammar: Why don’t we…? What about…? How about….?
Linkers: and, but, or, because
Pronunciation: Word stress (sports)
Functions: Suggest doing something; accept or refuse
2) Language Skills
Speaking: พูดให้คำแนะนำ พร้อมทั้งตอบรับและปฏิเสธ
Reading: อ่านบทสนทนาเพื่อความเข้าใจ
Writing: เขียนเกี่ยวกับความชอบและไม่ชอบของเพื่อน

4. ทักษะการคิด
4.1 ทักษะการให้เหตุผล – อธิบายเหตุผลประกอบการพูดตอบรับและปฏิเสธคำแนะนำของผู้อื่น

5. คุณลักษณะอันพึงประสงค์
5.1 ใฝ่เรียนรู้

6. กิจกรรมการเรียนรู้
ขั้นที่ 1 Warm up
1. เขียนสัญรูปแสดงอารมณ์บนกระดาน พร้อมกับคำศัพท์เกี่ยวกับกิจกรรมในเวลาว่างจากใน หนังสือเรียน หน้า 6-7 แล้วให้นักเรียนแต่งประโยค เช่น
T: :(( cricket
Class: I hate cricket.
T: :| basketball
Class: I don’t mind basketball.
T: :) swimming
Class: I like swimming.
2. นำเข้าสู่บทเรียนโดยให้นักเรียนดูภาพในหนังสือเรียน หน้า 8 แล้วครูถามคำถามนักเรียนเกี่ยวกับภาพดังกล่าว โดยอาจใช้ภาษาอังกฤษหรือภาษาไทยก็ได้ เช่น
- Who are the people in the picture? (Sara, Mrs Doyle and Jack with his small white dog.)
- Are they standing? (No, they’re sitting.)
- What are they wearing? (Mrs Doyle is wearing jeans and a black sweater, Sara is wearing jeans and a pink pullover while Jack is wearing a dark blue T-shirt and jeans.)
- What are they doing? (They’re chatting and having a cup of tea. Mrs Doyle is pouring tea from a tea pot.)
3. ถามคำถามนักเรียนว่า What do you think they’re talking about? เพื่อกระตุ้นนักเรียนให้คาดเดาเนื้อหาของบทสนทนา

ขั้นที่ 2 Presentation
1. ครูเปิด CD1/Track 4 ให้นักเรียนฟังและอ่านบทสนทนาในหนังสือเรียน หน้า 8 Ex.1 ตามไปด้วย จากนั้นครูเปิด CD อีกครั้ง โดยหยุด CD เป็นระยะๆ เพื่อตรวจสอบความเข้าใจของนักเรียน
2. ครูให้นักเรียนหาประโยคในบทสนทนาใน Ex.1 ซึ่งเป็นการขอและให้คำแนะนำ
What can we do with our guests today?
What shall we do?

Why don’t we watch a film in the TV room?
Why don’t we take photos for the Camp photo album?
Why don’t we play them?

How about a treasure hunt?
What about a quiz?
ครูเขียนประโยคที่นักเรียนบอกบนกระดาน จากนั้นครูให้นักเรียนช่วยกันสรุปโครงสร้างประโยคของการให้คำแนะนำ ดังนี้
What can / shall + …
Why don’t we + …
How / What about + …
ครูถามนักเรียนว่า คำชนิดใดที่จะใช้กับโครงสร้างที่กำหนดให้
What can / shall + verb 1
Why don’t we + verb 1
How / What about + noun

ขั้น 3 Practice
1. ก่อนมอบหมายภาระงานให้นักเรียน ครูบอกนักเรียนว่าให้อ่านข้อความแต่ละคู่ (A และ B) ในหนังสือเรียน หน้า 8 Ex.2 และเลือกคำตอบที่ถูกต้อง จากนั้นให้นักเรียนอ่านบทสนทนาใน Ex.1
อีกครั้งในใจ แล้วทำภาระงาน เมื่อทำเสร็จแล้วครูสุ่มเรียกนักเรียนอ่านคำตอบที่ถูกต้อง

Answers
1. B 2. A 3. A 4. B

2. ครูอธิบายว่าให้นักเรียนเติมตารางในหนังสือเรียน หน้า 8 Ex.3 ด้วยสำนวนภาษาที่ใช้ในบทสนทนาใน Ex.1 เพื่อระบุว่าสำนวนภาษาใดใช้เพื่อให้คำแนะนำ (suggesting) สำนวนใดใช้เพื่อตอบรับคำแนะนำ (accepting) และสำนวนใดใช้เพื่อปฏิเสธคำแนะนำ (refusing) แล้วให้นักเรียนทำ ภาระงาน ครูคอยช่วยเหลือนักเรียนและให้คำแนะนำนักเรียน เสร็จแล้วครูเฉลยคำตอบบนกระดาน แล้วให้นักเรียนคัดลอกลงในสมุด ถ้ามีเวลาไม่พอ ครูมอบหมายให้นักเรียนทำเป็นการบ้าน

Answers
Suggesting: Why don’t we play them? How about a treasure hunt? Why don’t we
watch a film in the TV room? What about a quiz? Why don’t we
take photos for the Camp photo album?
Accepting: That’s a great idea! Brilliant idea! Well done.
Refusing: Boring! I’m not sure. I don’t like treasure hunts because they’re
too much work. TV? No, thank you!

3. ให้นักเรียนอ่านคำศัพท์ที่ให้มาในหนังสือเรียน หน้า 9 Ex.4 แล้วครูบอกนักเรียนว่า คำคุณศัพท์เหล่านี้ เป็นคำศัพท์ที่สามารถใช้เพื่อแสดงความคิดเห็นได้ และให้นักเรียนเดาความหมายโดยดูจากภาพที่ให้มา จากนั้นให้นักเรียนจับคู่คำคุณศัพท์กับภาพ เสร็จแล้วครูตรวจความถูกต้อง

Answers
1. exciting 3. fun 5. dangerous
2. scary 4. tiring

4. ให้นักเรียนอ่านประโยคคำถามในหนังสือเรียน หน้า 9 หัวข้อ Look & Use จากนั้นให้นักเรียนหาประโยคเหล่านี้ในบทสนทนาใน Ex.1
ครูช่วยอธิบายเพิ่มเติมว่าสำนวนภาษาเหล่านี้ เป็นสำนวนภาษาเพื่อใช้ในการชักชวนหรือให้คำแนะนำ ซึ่งมีโครงสร้างประโยค ดังนี้
What can / shall we + กริยาช่องที่ 1?
Shall we / Why don’t we + กริยาช่องที่ 1?
What about + คำนาม / กริยาเติม-ing?
จากนั้นให้นักเรียนช่วยกันแต่งประโยคเพิ่มเติม
What can / shall we play?
Shall we meet tonight?
Why don’t we speak English in class?
What about going to the cinema?
5. ให้นักเรียนบอกชื่อกิจกรรมในภาพในหนังสือเรียน หน้า 9 Ex.5 (go swimming, play tennis, play a board game, go shopping, go rollerblading, go horse riding, watch TV) แล้วครูเขียนกิจกรรมที่นักเรียนบอกบนกระดาน จากนั้นสุ่มเรียกนักเรียน 2 คู่ อ่านตัวอย่างบทสนทนาที่ให้มา
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
2 learning management plan Why don't we play them? Time: 2 hours.Objectives (Objectives)-Spoken feedback or make suggestions about activities with answer and reject. -Talk shows likes/dislikes, as well as the reasons for include.Story (The story) in the textbook page 8.For some children, today is the last day of Summer Camp at Harrow, and the weather outside is very good. Camp coordinator Mrs Doyle and Sara in it Assistant to perform an activity that can be shared. Jack, who joined the talks. Mrs Doyle's proposal, saying that to play board games boring. Best idea of the proposed Sara, the treasure hunt game must work very hard, and he likes to watch movies on television than that Sara does not agree with Jack finally proposed a test or take a photo to include in your photo album, Summer Camp and Harrow the idea finally accepted by everyone. 1. the essence of learning standards/indicators The essence of language communication 11.1 standard. understand and interpret the story to listen to, and read from a variety of media and post a comment with a reason.There are tons of standard 1.2 language communication skills in information exchanges. Show feelings and opinions effectively.1.3. standard presentations, information gathering ideas and opinions on various issues by speaking and writing. Indicators1.1.2 m/2 news text read aloud a short stanza and is based on the principles of.To read. 1.2.2 m/2 Used to request clarification of the instructions and descriptions according to the situation. 1.2.2 m/5 Speak and write to show feelings and ideas of their own about it. Activities and experiences as well as the reasons for include appropriately.2. pivot/roll top ideas.To know and understand the structure of language about showing feelings and make recommendations. Assist in the exchange of information about the various issues around the.3. the essence of learning 3.1 specific skills courses1) Language Features and Functions Vocabulary: Adjectives Grammar: Why don't we...? What about...? How about....? Linkers: and, but, or, because Pronunciation: Word stress (sports) Functions: Suggest doing something; accept or refuse2) Language Skills Speaking: speaking guide with all the answers received and rejected. Reading: reading for understanding conversations Writing: writing about the likes and dislikes of a friend.4. thinking skills. 4.1 skill, why – explains why enterprises say accepting and rejecting the advice of others.5. features 5.1 yearn to learn.6. the learning activity. Step 1 Warm up1. write a single image showing emotion on the Board with words about the activities in their spare time in the books pages 6-7 and then let students make up a sentence such as.T: :(( cricketClass: I hate cricket.T: :| basketball Class: I don't mind basketball.T: :) swimmingClass: I like swimming.2. import into the lessons by having students look at pictures in books and then 8 page teacher asks students questions about it by Thai language or the English language may be used, such as. - Who are the people in the picture? (Sara, Mrs Doyle and Jack with his small white dog.)- Are they standing? (No, they're sitting.)- What are they wearing? (Mrs Doyle is wearing jeans and a black sweater, Sara is wearing jeans and a pink pullover while Jack is wearing a dark blue T-shirt and jeans.)- What are they doing? (They're chatting and having a cup of tea. Mrs Doyle is pouring tea from a tea pot.)3. What questions do students think that they you talking about? To stimulate the students to guess the content of conversations.Step 2: Presentation1. CD1/4 Track open teachers, students listen and read the conversations in the textbook page 8 the teachers then by Ex.1 opens CD again by stopping CD periodically to check for student understanding.2. teachers, students find sentences in conversation in Ex.1, which is to request and advise. What can we do with our guests today?What shall we do? Why don't we watch a film in the TV room? Why don't we take photos for the Camp photo album?Why don't we play them?How about a treasure hunt?What about a quiz? The teacher writes a sentence that tells students on board. Then, the teacher, the students help each other sentence structure summary of recommendations. As follows: What can / shall + … Why don’t we + … How / What about + … ครูถามนักเรียนว่า คำชนิดใดที่จะใช้กับโครงสร้างที่กำหนดให้What can / shall + verb 1 Why don’t we + verb 1 How / What about + noun ขั้น 3 Practice1. ก่อนมอบหมายภาระงานให้นักเรียน ครูบอกนักเรียนว่าให้อ่านข้อความแต่ละคู่ (A และ B) ในหนังสือเรียน หน้า 8 Ex.2 และเลือกคำตอบที่ถูกต้อง จากนั้นให้นักเรียนอ่านบทสนทนาใน Ex.1 อีกครั้งในใจ แล้วทำภาระงาน เมื่อทำเสร็จแล้วครูสุ่มเรียกนักเรียนอ่านคำตอบที่ถูกต้อง Answers 1. B 2. A 3. A 4. B2. ครูอธิบายว่าให้นักเรียนเติมตารางในหนังสือเรียน หน้า 8 Ex.3 ด้วยสำนวนภาษาที่ใช้ในบทสนทนาใน Ex.1 เพื่อระบุว่าสำนวนภาษาใดใช้เพื่อให้คำแนะนำ (suggesting) สำนวนใดใช้เพื่อตอบรับคำแนะนำ (accepting) และสำนวนใดใช้เพื่อปฏิเสธคำแนะนำ (refusing) แล้วให้นักเรียนทำ ภาระงาน ครูคอยช่วยเหลือนักเรียนและให้คำแนะนำนักเรียน เสร็จแล้วครูเฉลยคำตอบบนกระดาน แล้วให้นักเรียนคัดลอกลงในสมุด ถ้ามีเวลาไม่พอ ครูมอบหมายให้นักเรียนทำเป็นการบ้าน AnswersSuggesting: Why don’t we play them? How about a treasure hunt? Why don’t we watch a film in the TV room? What about a quiz? Why don’t we take photos for the Camp photo album? Accepting: That’s a great idea! Brilliant idea! Well done.Refusing: Boring! I’m not sure. I don’t like treasure hunts because they’re too much work. TV? No, thank you! 3. ให้นักเรียนอ่านคำศัพท์ที่ให้มาในหนังสือเรียน หน้า 9 Ex.4 แล้วครูบอกนักเรียนว่า คำคุณศัพท์เหล่านี้ เป็นคำศัพท์ที่สามารถใช้เพื่อแสดงความคิดเห็นได้ และให้นักเรียนเดาความหมายโดยดูจากภาพที่ให้มา จากนั้นให้นักเรียนจับคู่คำคุณศัพท์กับภาพ เสร็จแล้วครูตรวจความถูกต้อง Answers1. exciting 3. fun 5. dangerous 2. scary 4. tiring4. ให้นักเรียนอ่านประโยคคำถามในหนังสือเรียน หน้า 9 หัวข้อ Look & Use จากนั้นให้นักเรียนหาประโยคเหล่านี้ในบทสนทนาใน Ex.1 ครูช่วยอธิบายเพิ่มเติมว่าสำนวนภาษาเหล่านี้ เป็นสำนวนภาษาเพื่อใช้ในการชักชวนหรือให้คำแนะนำ ซึ่งมีโครงสร้างประโยค ดังนี้What can / shall we + กริยาช่องที่ 1?Shall we / Why don’t we + กริยาช่องที่ 1?What about + คำนาม / กริยาเติม-ing?จากนั้นให้นักเรียนช่วยกันแต่งประโยคเพิ่มเติม What can / shall we play? Shall we meet tonight? Why don’t we speak English in class? What about going to the cinema?5. ให้นักเรียนบอกชื่อกิจกรรมในภาพในหนังสือเรียน หน้า 9 Ex.5 (go swimming, play tennis, play a board game, go shopping, go rollerblading, go horse riding, watch TV) แล้วครูเขียนกิจกรรมที่นักเรียนบอกบนกระดาน จากนั้นสุ่มเรียกนักเรียน 2 คู่ อ่านตัวอย่างบทสนทนาที่ให้มา
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
Learning Plan 2 Why do not we play them?
2 hours purposes. (Objectives) - spoke to give suggestions or recommendations regarding the activity. Both accept and reject it - talk shows, likes / dislikes. The reasoning accompanying the story (The story) in the textbook page 8 for some children, today is the last day Harrow Summer Camp and terrible weather outside Camp Coordinator Mrs Doyle and Sara, one of the assistants. The idea is to do things that can be done together, Jack. The participants talk Said Mrs Doyle's proposal to play a board game, it's boring. The idea was presented to Sara's treasure hunt is to work very hard. And he likes watching movies on television rather than the end, Jack Sara disagree on the test or take pictures to include in the photo album and Harrow Summer Camp this last idea has been accepted by everyone first. General Standards of Learning / Indicators Strand 1 Communicative Language 1.1 standard to understand and interpret the story, listen to and read from media. Comment and reasonable standards 1.2 communication skills and language to exchange information. Express feelings Reviews and efficiency standards 1.3 presented information. Concept And comments on various subjects The oral and written indications of 1.1m. 2/2 text to speech announcements and short verse. Correct reading of 1.2 m. 2/2 a request for advice, answers and explanations based on the scenario of 1.2 m. 2/5 speak and write and express their own opinions about various activities. And experience And provide appropriate justification 2. The essence / concept of knowledge and understanding about the structure of language to express feelings and make recommendations. Assist in the exchange of information on matters close to 3. Learning 3.1. Skills technicality 1) Language Features and Functions Vocabulary: Adjectives Grammar: Why do not we ...? What About ...? How About ....? Linkers: and, but, or, because Pronunciation: Word stress (Sports) Functions: Suggest doing. Something; accept or refuse 2) Language Skills Speaking: spoken guidance. The acceptance and rejection Reading: Read the dialogue for understanding Writing: Writing about the likes and dislikes of a fourth. Thinking Skills 4.1 Reasoning skills - to explain why this speech and refused to accept the advice of the other five. Desirable characteristics 5.1 Learning 6. Learning Step 1 Warm up 1. Write icon emotions on the board. With words about activity during leisure time in the books pages 6-7 and have them sentences like T:: ((Cricket Class: I Hate Cricket. T:: | Basketball Class: I do not Mind Basketball. T: :) Swimming Class: I like Swimming. 2. Import the lesson by asking students to look at pictures in a book to page 8, then the teacher asked students questions about the image. You may use English or Thailand for instance - Who are the people in the Picture? (Sara, Mrs Doyle and Jack with his Small White Dog.) - Are they standing? (No, they're Sitting.) - What are. they wearing? (Mrs Doyle is wearing jeans and a Black Sweater, Sara is wearing jeans and a Pink Pullover while Jack is wearing a blue T-shirt and jeans Dark.) - What are they doing? (They're chatting and Having a. Cup of Tea. Mrs Doyle is pouring from a Tea Pot Tea.) 3. Ask questions that students What do you think they're talking about? To encourage students to guess the contents of the dialogue Step 2 Presentation 1. Teachers open the CD1 / Track 4 students to listen and read the dialogue in textbooks Page 8 Ex.1, according to the teacher opened again by CD CD stop periodically to check students' understanding of two. Teacher gives students a sentence in a conversation in which the request and advise Ex.1 What Can we do with our guests today? What Shall we do? Why do not we Watch a Film in the TV Room? Why do not we. take photos for the Photo Camp album? Why do not we Play them? How About a Treasure hunt? What About a Quiz? The teacher told the students to write a sentence on the board. Then the teacher assign students to the structure of the guidelines: What Can / Shall + ... Why do not we ... + How / What About ... + asked the teacher. Kind words are used to structure the What Can / Shall verb + 1 Why we do not verb + 1 How / What About Noun + 3 Practice Step 1. Before assigning tasks to students. The teacher told the students to read each pair (A and B) on page 8 Ex.2 textbooks and choose the correct answer. Then the students read the dialogue. Ex.1 again in Then workload When finished, the teacher called random student answers correctly Answers 1. B 2. A 3. A 4. B 2. The teacher explains that the students filled the square in front of the textbook 8 Ex.3 with the language used in dialogue in Ex.1 to indicate that the phrase is used to guide (. suggesting) any rhetoric to accept the recommendations (accepting) and expressions are used to reject the suggestion (refusing) and have them do the tasks help students and advise students. Then the teacher correct answers on the board. And have them copied into the book. If there is not enough time Teacher assigned students to do homework Answers suggesting: Why do not we Play them? How About a Treasure hunt? Why do not we Watch a Film in the TV Room? What About a Quiz? Why do not we take photos for. the Camp Photo album? Accepting: That's a Great Idea! Brilliant Idea! Well done. Refusing: Boring! I'm not sure. I do not like because they're Treasure hunts Work Too much. TV? No, Thank You! 3. Have students read the terms provided in the textbook and the teacher told the students that Page 9 Ex.4. These adjectives Is a term that can be used to add comments. Ask students to guess the meaning based on images provided. Then the students match the adjective with the image. Then the teacher accurate Answers 1. 3. Exciting fun 5. Dangerous 2. Tiring Scary 4. 4. Have students read the sentences in textbooks, Look & Use Page 9 Topic Then the students for these sentences in conversation. Ex.1 teacher further explains that these idioms. The language to be used for solicitation purposes or advice. The sentence structure is as follows: What can / shall we + verb Channel 1? Shall we / Why do not we channel 1 + verb? What About + noun / verb fill -ing? Then assign students to more sentences. What Can / Play Shall we? Shall we Meet Tonight? Why do not we Speak English in Class? What About going to the Cinema? 5. Ask students to tell the events depicted in the book and page 9 Ex.5 (go swimming,. play tennis, play a board game, go shopping, go rollerblading, go horse riding, watch TV), then the teacher told the students to write things on the board. Then a random sample of students reading two partners to the dialogue.


















































































































การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (อังกฤษ) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Lesson plans 2 Why don 't we play them?


the time 2 hours (Objectives)
-. Raise or provide advice about the activities. The feedback and deny
- talk show dislike and explain have
.The story (The story) in the textbooks. The page 8
for some children today is the last day Harrow Summer Camp and condition air bad.
coordinator and one in camp Mrs Doyle Sara assistant. Thought to do activities that can do together!Jack which join the talks said the proposal of the Mrs Doyle to play board games is boring. The idea of Sara offered to play the treasure hunt game must have worked very hard. And he likes to sit watching television, which Sara.In the end Jack offered the test or pictures to include in the photo album Harrow Camp Summer and end this idea has been recognized by everybody
.
1. Essence, learning standards / indicators
substance 1 language for communication standard.) 1.1 understand
and the interpretation that listen to and read from various media. And comment rationally
standard.) 1.2 language communication skills in business news, the express. And opinions effectively
standard.) 1.3 presented information, concepts and ideas in different ways, by speaking and writing
.Indicators 1.1 M. 2 / 2
a reading text, news, announcements, and poetry in short, the correct principles to read a 1.2 m

2 / 2 use request. Advise, explanation and description according to the situation 1.2
).2 / 5 speak and write to express their opinions about things and
activities and experiences, and to explain appropriately


, 2. Essence / concepts
.Knowing and understanding language structure about the feelings and giving advice. Assist in the exchange of things close to

3. Learning
3.1 specific skills of
1) Language Features and Functions
. Vocabulary: Adjectives
Grammar:Why don 't we...? What about...? How about....?
Linkers:,,, and but or because
Pronunciation: Word stress (Sports)
Functions:? Suggest doing something; accept or refuse
2) Language Skills
Speaking: say to guide, and positive and negative
Reading:? Read the dialogue to understand
Writing:
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2024 I Love Translation. All reserved.

E-mail: